Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, telefon üretmeyi bırakabilir

'nin önümüzdeki yıllardaki odak noktaları görüntü sensörleri ve oyun konsolları olacak gibi.

Giriş Tarihi: 19.2.2015 14:56
Sony, telefon üretmeyi bırakabilir

Japon teknoloji firması Sony, zarar rakamlarını azaltmak ve gelirlerini artırmak için akıllı telefon bölümünü elden çıkarabilir. Bildiğiniz gibi , birçok farklı alanda faaliyet gösteriyor, ama yeni strateji, "güçlü olunan ve kâr ihtimali güçlü olan" sektörlere odaklı olarak hareket edilmesi. An itibarıyla bunlar da PlayStation oyun konsolları ve görüntü sensörleri.

Baktığımızda şu an yeni nesil oyun konsolları pazarında Sony'nin PlayStation 4'ü, rakibi Xbox One'ın önünde yer alıyor ve tarihin en hızlı satışlarına imza atıyor. Görüntü sensörü tarafına baktığımızda da birçok da Sony'nin ürünleri kullanılıyor. Öyle ki piyasada %40'lık büyük bir payı var ve Sony, önümüzdeki yıllarda yeni nesil otomobiller için de daha fazla görüntü sensörü üreterek yeni bir alanda liderliğe oynamak istiyor.

Daha önceki bir basın toplantısında konuşan Sony'nin CEO'su Kazuo Hurai, rekabetçilik seviyesi yüksek ve zorlu piyasa şartlarının bulunduğu sektörlerde yer almayı bırakabileceklerini ve güçlü oldukları sektörlere odaklı olarak çalışmaya devam edebileceklerini dile getirmişti. Elden çıkarılan bilgisayar bölümü, kâr getirmeyen televizyon bölümü gibi başlıkların ardından sırada akıllı telefon bölümü olabilir...

Şu an için özellikle Apple ve Samsung'un ürünlerine büyük ilgi var. Bu iki şirketin Çin'e yönelik yaptıkları yatırımlar, bunların yanında birçok firmanın da yine gelişmekte olan pazarlara yönelik hazırladıkları ekonomik modeller var. Dolayısıyla rekabetçilik konusunda Sony zor durumda kalabiliyor ve özellikle Xperia ailesiyle dikkat çekici performans sergilese de istediğini alamıyor gibi görünüyor.

Reuters'ta yer verilen haberde, Sony'nin televizyon ve telefon bölümlerinden kurtularak 2018 itibarıyla 25 kat artış (şimdiki rakamlara kıyasla) gösteren bir kârâ imza atmasının beklendiğine değinilmiş. Bu da 4.2 milyar dolara denk geliyor.

Yeni bilgiler geldikçe haberdar edeceğiz.

Mahmut Saral

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sony, telefon üretmeyi bırakabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN