, yapıyor!

'ın sı geliyor. 'ten transfer var

Giriş Tarihi: 24.2.2015 15:24
Apple, araba yapıyor!

Apple'ın elektrikli arabalar üzerine çalışmaları giderek yoğunlaşmış gibi görünüyor. Bir süre önce yaptığımız haberimizde, firmanın sırf bu konuyla alakalı 200 civarı çalışanı olduğundan ve 2020'nin başları gibi ilk sının üretim sürecinin başlayabileceğini belirtmiştik. Detaylar için buraya bakabilirsiniz. Hatta 'ın bu aralar özellikle robot teknolojileri ve batarya gibi konularda uzmanlaşmış yeni elemanları bünyesine katacağı konuşuluyor.

Şimdi gelelim yeni detaylara...

Tabii ki Apple'dan konu hakkında gelen resmi bir açıklama yok, ancak firmanın üreteceği elektrikli arabanın aynı zamanda self-driving, yani kendi kendine gidebilme özelliğinin de olacağı konuşuluyor.

Öte yandan Apple'ın bu arabayı üretmek istemesinin bir sebebi de iOS ekosistemi. Apple'ın zaten yıllardır sektörüyle yakın ilişkiler içinde olduğu biliniyor. Şirketin CEO'su Tim Cook tarafından tanıtılan ve "Geleceğimizin anahtar özelliği" olarak lanse edilen araba içi platformu CarPlay'i unutmayalım. Böylelikle kullanıcılar, araba içindeyken şarkılarından gelen mesajlarına kadar her şeyi sürüş esnasında yönetebilecek. Bunun daha ötesine gidildiğini, iOS işletim sisteminin yer aldığı ve bu sistemin mobil iOS cihazlarla uyumlu ve tamamlayıcı özellikte çalıştığı bir de arabanın geldiğini düşünün.

Ve bir diğer önemli haber de üst düzey yönetimle alakalı. Apple, daha önce Mercedes-Benz'in Kuzey Amerika AR-GE Bölümü CEO'su olan Johann Jungwirth'ü bünyesine katmıştı. E tabii ki ileriye dönük otomobil projesi sebebiyle.

Geçtiğimiz yıla geri döndüğümüzde, ünlü otomobil üreticisi Tesla'nın Apple tarafından satın alınabileceği gündeme gelmiş, hatta Tim Cook ile Tesla CEO'su Elon Musk'ın bir araya geldiği öğrenilmişti. Ancak Musk, kısaca Tesla'nın satılık olmadığını belirtmiş ve kendi projeleri üzerine çalışmalarını sürdürmüştü.

Apple Watch ile Tesla otomobiller kontrol edilebilecek

Apple'ın ortaya neler çıkaracağını merakla bekliyoruz. Yeni bilgiler geldikçe haberdar edeceğiz.

Mahmut Saral

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Apple, araba yapıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN