Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aselsan ve Temsa ortaklaşa yerli elektrikli otobüs üretecek

Giriş Tarihi: 4.3.2015 19:00
Aselsan ve Temsa ortaklaşa yerli elektrikli otobüs üretecek

Aselsan ve Temsa yerli üretim elektrikli otobüs geliştirme projelerinde işbirliği yapmak üzere anlaşma imzaladı.

Anlaşma kapsamında yürütülecek çalışmalarla, Aselsan tarafından geliştirilen motor, batarya, araç kontrol ve yönetimi sistemleri, radar, gece görüş sistemleri, ultrasonik sensörler, haberleşme sistemleri gibi elektrikli araç bileşenleri, Temsa tarafından geliştirilen ulaşım araçlarına entegre edilecek.

Anlaşmaya yönelik protokolü Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Canpolat ve Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Mehmet Pekarun imzaladı. Anlaşma kapsamında sürdürülecek çalışmalar ile Temsa'nın ürettiği ulaşım araçları için kritik teknolojiye dayalı bileşenleri yerli imkânlar ile geliştirilip üretilecek.

Canpolat, törende yaptığı konuşmada, ülke ekonomisine katkı sağlama hedefiyle yola çıktıklarını belirterek, otomotiv sanayinin önemli oyuncuları arasında yer alan Temsa ile imzaladıkları anlaşma sayesinde teknolojik olgunluğu yüksek milli ulaşım sistemleri endüstrisi ve ekosisteminin oluşmasını hedeflediklerini söyledi.

Pekarun da konuşmasında, Aselsan ile Temsa arasında imzalanan anlaşma ile otobüs üretiminde yepyeni bir dönemin başlayacağını vurgulayarak, "Otomotiv endüstrisi, ihracat kalemlerimizin en ön sırasında yer alıyor" dedi ve ekledi:

"Bu değerli projenin, en önemli özelliklerinden biri ulaşım sistemleri arasında ihtiyaç duyulan çevreci özelliği. Elektrikli araç üretimini yerlileştirme stratejisi sektörün en önemli fırsatlarından biri. Bu nedenle otobüslerinin tasarımını yurtiçinde gerçekleştiren ve üreten Temsa, bu tecrübesini Aselsan'ın elektrik ve elektronik tecrübesi ile birleştirerek ortak bir Elektrikli Otobüs tasarımına başlıyor."

Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, proje kapsamında prototipi üretilen 9 metrelik MD9 ElectriCITY elektrikli otobüs projesine ek olarak 12 metrelik Avenue elektrikli otobüs projesi için TÜBİTAK'a Aselsan ile birlikte ortak bir başvuru yapılacağını söyledi.

Çelik, "Elektrikli otobüs tamamıyla elektrik enerjisi ile çalışacak, duraklarda veya son duraklarda kısa şarjlar yapılarak güzergahını tamamlayacak şekilde tasarlanacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aselsan ve Temsa ortaklaşa yerli elektrikli otobüs üretecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN