Telefonlar için 1 dakikada edilebilen ve patlamayan pil

Hem daha ucuz hem daha güvenli hem de daha performanslı.

Giriş Tarihi: 7.4.2015 14:35 Güncelleme Tarihi: 7.4.2015 15:16
Telefonlar için 1 dakikada şarj edilebilen ve patlamayan pil

"Şu an akıllı telefonlarda en önemli sorunlardan bir tanesi nedir?" diye sorsak, buna birçok kişi "pil ömrü" diyerek cevap verecektir. Firmaların bu yönde çalışmaları bulunuyor, öte yandan pil kapasitesi yüksek lar da arka arkaya satışa sunuluyor. Ne var ki bunları tam çözüm olarak görmek zor. Çoğu zaman kökten çözüm için "yepyeni bir yöntem" çağrısı yapılıyor. İşte bu vereceğimiz haber de yeni bir çözüm anlamını taşıyor olabilir.

Stanford Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar, ana malzemesi alüminyum olan bir pil üzerinde çalışıyor. Bu , 1 dakika gibi çok kısa bir sürede şarj olabildiği gibi özellikle esneyebilen telefonlarda da rahatlıkla kullanılabileceği söyleniyor. Çünkü ince alüminyum malzemeyi rahatlıkla esnetebiliyorsunuz ve hiçbir sorun oluşmuyor. Araştırmacılar, bu teknolojinin klasik pillere kıyasla daha ucuza üretilebileceğini ve klasik pillerde yaşanabilecek patlama risklerinin de bu yeni pillerde olmayacağını belirtiyor.

Kısacası hem kullanışlı hem daha ucuz ve hem daha güvenli. Ama tabii ki şu an var olan bir araştırma sürecinden söz ediyoruz. Bu teknolojinin ne kadar geliştirileceği ve son tüketici için kullanılıp kullanılmayacağı henüz kesin değil.

5300mAh pile sahip Bluboo X550 satışa çıkıyor

MWC 2015: Innos D6000 - İlk bakış (6000mAh pilli telefon)

Mahmut Saral

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Telefonlar için 1 dakikada şarj edilebilen ve patlamayan pil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN