Türkiye'nin en iyi haber sitesi

savaş suçlarına yol açabilir

Giriş Tarihi: 10.4.2015 17:06
Yapay zeka savaş suçlarına yol açabilir

HRW isimli sivil toplum örgütü ya sahip robotların askeri amaçla kullanımını engellemek için çalışma başlattı.

Gelişen teknoloji sayesinde, askeri araştırma merkezlerinde tam otomatik savaş robotları geliştirmek kısa bir süre sonra hayal olmaktan çıkacak.

Bu tarz makinaların ordular tarafından kullanılmaya başlanmasının ardından kurumların sivil kayıpları görmezden gelebileceği uyarısında bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), bu teknolojinin şimdiden yasaklanmasını talep ediyor.

HRW ve Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin Uluslararası İnsan Hakları bölümü tarafından hazırlanan 38 sayfalık 'Mind the Gap: The Lack of Accountability for Killer Robots' isimli çalışmada ya sahip robotların insanların kontrolü dışında hedef seçip güç kullanacağı ve bu durumun ahlaki ve yasal endişeleri beraberinde getireceği uyarısında bulunuyor.

"HUKUKSAL BOŞLUK YARATACAK"

Robotların insanların sahip olduğu muhakeme yeteneğine sahip olmadığının altını çizen ekip, bu durumun savaş suçlarının yaşanmasına sebep olacağını ve sivil kayıplardan dolayı askeri yetkililerin suçlanamayacağı için hukuksal bir boşluk oluşacağını iddia ediyor.

50'DEN FAZLA STK İLE ÇALIŞIYOR

Bu hukuksal boşluğu henüz oluşmadan durdurmak adına yola çıkan ve dünya çapında 50'den fazla STK ile işbirliği yapan kurum, başlattığı 'Campaign to Stop Killer Robots' isimli kampanya kapsamında yapay zekaya sahip robotların askeri amaçla kullanılmasının önüne geçmeyi hedefliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yapay zeka savaş suçlarına yol açabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN