Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kağıt gibi katlanabilir lar artık mümkün

Geliştirilen yeni materyal katlanabilir cihazlar için yolu açıyor.

Giriş Tarihi: 15.4.2015 17:15 Güncelleme Tarihi: 15.4.2015 17:19
Kağıt gibi katlanabilir akıllı telefonlar artık mümkün

pazarda kavisli lı cihazlar var. Fakat uzun zamandan beridir katlanabilir lar bekleniyor. Samsung'un bu konuda ciddi adımları var ve daha önceki raporlarda bunlar ortaya çıkmıştı. Şimdi katlanabilir telefonlar için yepyeni bir gelişme var.

ETNews'in taze raporuna göre KETI (Kore Elektronik Teknolojisi Enstitüsü) geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada (9 Nisan tarihli) maksimum eğilme yarıçapına sahip elektrotu geliştirdiğini duyurdu. Yepyeni OLED elektrot maddesinin eğilme yarıçapı 0.03 mm. Saç telinden daha ince ve katlanabilir (Saç teli yaklaşık 0.1 mm). Önceki malzemelerin boyutunun yüzde biri. Diğer bir deyişle katlanabilir ekranlı akıllı telefonlar artık gerçeğe dönüşüyor.

Daha önce geliştirilen materyalde maksimum eğilme yarıçapı 5 mm oldu. Bir kağıdın eğilme yarı çapı ise 1 mm. Not edilenlere göre yeni materyalde katlanabilirlik sayısı tahminen 100 bin kere. Eğer yeni materyalle üretilmiş katlanabilir akıllı telefonu göz önüne alırsak, günde 100 kere katlansa iki yıl içinde 73 bin kez katlanmış oluyor.

Sanayi kriterlerine göre katlanabilir malzemenin 1 mm eğilebilmesi ve 50 bin kez katlanıp açılmaya dayanıklı olması lazım. Fakat yeni materyal kriterlerin de ötesine geçmiş durumda. Geliştirilen şeffaf elektrot levha direnci dışında yüksek performansa sahip. Görünür ışık iletimi %90.

Yeni malzemenin son tüketici ürünlerinde ne zaman tam olarak kullanılacağı belli değil. KETI bileşenleri araştırmak ve yeni nesil akıllı cihazlarda uygulanacak seri üretim için işleme teknolojisi üstünde araştırmalara devam ediyor.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kağıt gibi katlanabilir akıllı telefonlar artık mümkün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN