X-37B amatör kameraya yakalandı!

Giriş Tarihi: 2.6.2015 11:59 Güncelleme Tarihi: 2.6.2015 12:02
X-37B amatör kameraya yakalandı!

ABD'nin büyük sırrı deşifre oldu.

ABD'nin sır gibi sakladığı X-37B uzay aracı amatör kameralara yakalandı. Bugüne kadar hakkında açıklanmış hiçbir resmi bilginin olmadığı X-37B, hakkında sadece varsayımlar mevcut. X-37B'yi bir mühendislik denemesi yada casus uçak olarak gören de var, gizli bir uzay silahı denemesi olarak gören de. Ancak hiçbiri henüz resmi olarak doğrulanmadı.Görev ve amacı açıklanmayan uzay aracı X-37B, seferden kaldırılan uzay mekiklerinin daha küçük bir modelini andırıyor. İnsansız aracın uzunluğu 9, kanat açıklığı ise 4,5 metre dolayında. Araç, güneş panelleri ve lityum-iyon bataryalarından sağladığı elektrikle çalışıyor.

5 ton ağırlığındaki araç, yeryüzünden 900 kilometre irtifaya kadar yükselebiliyor. Uzaya "Atlas V" roketleriyle fırlatılan araç, dünyaya bir uçak gibi iniş yapabiliyor.

ABD Hava Kuvvetleri proje hakkında yalnızca "yörüngede bazı deneyler yapılıyor" ifadesini kullanmakla yetiniyor.
Bazı iddialara göre araç casusluk amacıyla kullanıyor. Aracın uyduları "dinlediği" savunuluyor.

Bir başka iddiaya göre ise yeni bir tür silah geliştiriliyor. X-37B'nin yörüngedeki uyduları imha edebileceği ileri sürülüyor. Bazı gözlemciler ise Washington'ın X-37B aracılığıyla Çin uzay programını gözetlediğini savunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
X-37B amatör kameraya yakalandı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN