NASA'dan 'felaket geliyor' uyarısı

11 terabayttan fazla veri kullanan NASA, yüzyılın sonunda görülecek sıcaklık haritasını yayınladı.

Giriş Tarihi: 16.6.2015 10:35
NASA'dan 'felaket geliyor' uyarısı
Verilere göre, yıllar içinde sıcaklık hızla artacak ve 45 derece gezegenin pek çok noktasında rutin bir sıcaklık olacak.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 21 farklı iklim modelini inceleyerek 2099 yılında gezegenimizin karşı karşıya kalacağı küresel sıcaklık haritasını çıkardı.

Çalışmada 84 yıl sonra şu anda 400 parçacık olan CO2 seviyesinin 900 parçacığa yükseleceğinin de altı çizildi.

NASA'ya göre, bu artışın ardından Temmuz 2099'da geceleri sıcaklık minimum eksi 10 derece olacak, gündüzleri ise pek çok bölgede sıcaklık 45 derece ve üzerine çıkacak.

NASA Earth Exchange (NEX) verileri baz alınarak hazırlanan haritaya göre 2099'da gezegenin ısı haritası böyle olacak. NASA Earth Exchange (NEX) verileri baz alınarak hazırlanan haritaya göre 2099'da gezegenin ısı haritası böyle olacak.

Söz konusu çalışmanın Küresel Isınma ile mücadele kapsamında hazırlandığını belirten NASA yetkilileri, artan sıcaklığın kuraklığı nasıl tetikleyeceği yönünde çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

Söz konusu raporda 2099 yılına gelindiğinde Türkiye'nin de 45 derece sıcaklığın yaşandığı bir bölgeye dönüşeceği görülüyor. Söz konusu raporda 2099 yılına gelindiğinde Türkiye'nin de 45 derece sıcaklığın yaşandığı bir bölgeye dönüşeceği görülüyor.
Eğer tahmin edildiği gibi kuraklık tarıma olumsuz etki ederse bunun milyonlarca kişiyi etkileyeceği belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NASA'dan 'felaket geliyor' uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN