Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3D yazıcıyla üretilen ilk süper otomobil

3D yazıcıların en çok kullanıldığı alanlardan biri hiç şüphesiz otomobil sektörü.

Giriş Tarihi: 25.6.2015 16:37
3D yazıcıyla üretilen ilk süper otomobil
Büyük firmalar bazı otomobil parçalarını 3D yazıcı ile üreterek hem maliyeti azaltıyor hem de üretimi hızlandırıyor. Yeni üretilen Blade? ismindeki otomobil ise "node" teknolojisiyle geliştirilen ilk süper otomobil olma özelliğini taşıyor.

Tüm otomobil bu teknolojiyle birlikte tek parçayla değil, ayrı parçalar halinde geliştiriliyor. Alüminyum parçalardan oluşan eklem noktaları, fiber parçalarla birbirine bağlanıyor ve böylece çok hafif bir şasi elde edilmiş oluyor. Geliştiricilerin belirttiğine göre otomobil hemen hemen her materyalle üretilebiliyor. Önemli olan tek nokta ise şasinin belirtilen özelliklere sahip olması.

Gövdenin karbon fiberden üretilmiş olması otomobilin çok hafif olmasını sağlıyor. Yalnızca 635 kilogram ağırlığında olan otomobilde 700 beygirlik, sıkıştırılmış doğalgaz ve benzin ile çalışabilen güçlü bir motor yer alıyor.

San Francisco merkezli girişim olan Divergent Microfactories'in tasarladığı otomobilden ilk aşamada sınırlı sayıda üretileceği ifade ediliyor. Ancak ileride üretimi artırmak istedikleri belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3D yazıcıyla üretilen ilk süper otomobil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN