nedir? 'dan daha mı büyük?

Sürpriz bir şekilde ortaya çıkan , 'ın üst şirketi olarak karşımıza çıkıyor. Google artık Alphabet'in altında faaliyetlerini gerçekleştiren bir şirket haline geliyor.

Giriş Tarihi: 11.8.2015 10:06 Güncelleme Tarihi: 11.8.2015 10:23
Alphabet nedir? Google'dan daha mı büyük?
Dün gece teknoloji devi Google'dan sürpriz bir açıklama yapıldı. Açıklamaya göre yeni kadrolar, ayrılıklar ve yeni CEO da açıklanmış oldu. 'ın CEO'su artık açıklamaya göre, Sundar Pichai. Sundar Pichai'yi, genellikle Google için input-output gelişimlerinde imzasını görüyorduk ve geçtiğimiz yılki Google I/O konfernasında Android Auto'yu tanıtan adamlardan bir tanesiydi. Artık kendisi Google CEO'su olarak görevine devam edecek.

Google logosunun sırrı

Kullanıcıları asıl ilgilendiren kısım ise Google Alphabet'in, ne yapacağı, ne hedefleyeceği ve neler geliştireceği. Konu kesinlikle Android, Google Maps veya herhangi bir Google uygulaması değil. Alhabet, Google X takımının odaklanmasını sağlayacak olan yeni bir şirket yapısı. Google Alphabet olarak faaliyet gösterecek olan şemsiye kurum artık, Google X ile birlikte bilimin dibine vurarak, Parkinson, Alzheimer, AIDS gibi sektörün yenmeye çalışmadığı sağlık problemlerini çözmeye çalışacak, Boston Robotics adı altında gördüğümüz Google robotlarını da Google Alphabet olarak açıklanan firma ile yürütülecek. Google olarak kalacak olan kısım ise Android, YouTube, Google Maps gibi günlük teknoloji ile yollarına devam edecekler. En azından şimdilik görünen mesele bu.

Prensip açısından farklı iş kampüslerinde bulunacaklar, farklı şirket yapıları olacaklar, yani , Google ile bağımsız çalışacak fakat bünyesinde yine çoğunlukla "Google'cılar"ı barındıracak. Aslında gayriresmi olarak Google-Alphabet ilişkili olacak, ama sadece gayriresmi olarak.


Google'ın bilimsel ütopyaları, hayalleri Alphabet ile şekilleniyor.


Bugüne kadar Google'da CEO'luk görevini üstlenen Larry Page, bundan böyle Alphabet CEO'su olarak görev yapacak. Sergey Brin ise, Alphabet başkanı olacak.

Alphabet nedir?

Alphabet, basitçe açıklamak gerekirse aralarında en büyüğünün Google olduğu birçok şirketin bir araya geldiği bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca bildiğimiz Google'ı da biraz küçülten yeni yapılanma sayesinde kan şekeri ölçen lens gibi internet temelli bir şirket olan Google'ın alanının biraz dışında kalabilecek yapılanmalar Alphabet'in altında ayrı birer şirket olacaklar.

Bu sayede Larry Page ve Sergey Brin, yeni yönetim ekipleri ile birlikte tüm şirketleri çok daha iyi ve verimli bir şekilde yönetmeyi, herkesin tam verimli şekilde kendi alanı ile ilgilenmesini hedefliyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alphabet nedir? Google'dan daha mı büyük?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN