Çin'de 15.000 Hacker Tutuklandı

Siber suçla mücadele tüm dünya çapında sürüyor. Siber suçlar konusunda Çin'den gelen son haber ise dünya basınında büyük ses getirdi. Yapılan açıklamaya göre Çin 'de uzun süredir siber suç kapsamında...

Giriş Tarihi: 21.8.2015 17:16
Çin'de 15.000 Hacker Tutuklandı
Siber suçla mücadele tüm dünya çapında sürüyor. Siber suçlar konusunda Çin'den gelen son haber ise dünya basınında büyük ses getirdi. Yapılan açıklamaya göre Çin 'de uzun süredir siber suç kapsamında yürütülen soruşturmada 15.000'den fazla hacker tutuklandığı belirtildi. Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı'ndan açıklanan resmi rakamlara göre, farklı konu ve amaçlarda çalışan, özellikle bilgi hırsızları ve müstehcen içerik konusunda korsanlık yapan binlerce kişi tutuklandı. Yakalanan kişilerden elde edilen yaklaşık 190 binden fazla içeriğin sanal ortamdan silinmesi sözkonusu suçları durdurmayınca Çin hükümeti bu konu hakkında daha caydırıcı operasyonlar başlattı.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Tiencin'deki patlaması sonrasında kamuoyunu yanlış yönlendiren ve kaosa sebep olabilecek paylaşımları da soruşturma kapsamına dahil eden Çin toplamda 15.000 kişiye tutuklama kararı verdi. Gözaltına alınan ve tutuklanan kişilerin yakınları yapılan bu operasyona karşı tepki gösterirken Çin, sözkonusu konularda taviz vermeyeceğini açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin'de 15.000 Hacker Tutuklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN