Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sürücüsüz araçlar tehlikeli mi?

İçinde olduğunuz otomobilin farklı biri tarafından kötü amaçlı kullanıldığını bir düşünün...

Giriş Tarihi: 7.9.2015 13:05 Güncelleme Tarihi: 7.9.2015 13:07
Sürücüsüz araçlar tehlikeli mi?

Son yıllarda üzerine en çok kafa yorulan teknolojilerden bir tanesi de Self-driving, yani sürücüsüz otomobiller.

Google ve Apple da dahil birçok firmanın bu yönde çalışmaları var. Daha önce yaptığımız haberlerden bir tanesinde, 'ın sürücüsüz araçları test edebilmek için büyük bir bölgeyi kiralamak istediğinden de söz etmiştik. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.

Şimdiye kadar bu otomobillerin rahat bir deneyim sunabileceği düşünüldü, öte yandan da ne kadar güvenli olabileceği tartışıldı. İşte bu tartışmalara bir bakış açısı da Jonathan Petit'den geldi. Bir güvenlik araştırmacısı olan Petit, LIDAR (the laser ranging common on autonomous vehicles) algı sisteminin basit bir düzenekle, sahte sinyaller gönderilerek aldatılabileceğini, kısacası sürücüsüz araçların sizden habersiz olarak uzaktan kontrol edilebilme tehlikesinin olduğunu bildirdi.

Ama öte yandan, üzerinde çalışmalar yürütülen otomobillerin gelişim süreçlerinin devam ettiğini ve son tüketiciye ulaştırılacak araçlar için bu tip detayların iyice ölçülüp biçildikten sonra hareket edileceğini düşündüğümüzü belirtelim. Yeni bilgiler geldikçe paylaşacağız.

Mahmut Saral

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sürücüsüz araçlar tehlikeli mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN