Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En yaşlı galaksilerinden biri daha bulundu

Gök bilimciler, evrenin doğumundan yaklaşık 600 bin yıl sonra oluştuğu sanılan, evrendeki en yaşlı galaksilerden birini daha buldu.

Giriş Tarihi: 10.9.2015 15:51
En yaşlı galaksilerinden biri daha bulundu
California Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları, evrenin doğumundan sadece 600 bin yıl sonra oluştuğu sanılan galaksiye "EGS8p7" adının verildiğini açıkladı. Yaşı 13,2 milyar olarak hesaplanan EGS8p7, aynı zamanda şimdiye kadar dünyanın da yer aldığı Samanyolu Galaksisi'nin en uzağında keşfedilen Gök Ada oldu.

Hubble Uzay Teleskobu sayesinde bulunan EGS8p7, galaksilerin oluşumuyla ilgili varsayımların yeniden gözden geçirilmesine yol açtı. Galaksi oluşumunun, 13,8 milyar yıl önce meydana gelen Büyük Patlama'dan en az 500 milyon yıl sonra başladığı varsayılıyordu. Evrenin derinliklerindeki galaksiler, teleskopların elde ettiği görüntülerde çok daha soluk ve daha kırmızı görünüyor.

Bu galaksilerin, Dünya'ya uzaklığını belirlemek için ışığın dalga boyundaki değişimler ve kırmızıya kayma dereceleri ölçülüyor. EGS8p7 galaksisinin, kırmızıya kayma derecesi 8,68 olarak belirlendi. Daha önce bulunan en uzak galaksinin kırmızıya kayma derecesi 7,73'tü.

Baltimore Uzay Teleskop Bilim Enstitüsü'nden Henry C. Ferguson, "Bu son derece heyecan verici bir buluş. En eski galaksiler, disk şeklindeki genç galaksilerden çok daha farklı bir yapıya sahip. Kadim galaksilerin, çok daha fazla sayıda büyük yıldıza ev sahipliği yaptığına inanıyoruz" dedi. Keşif, "Astrophysical Journal Letters" dergisinde de yayımlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En yaşlı galaksilerinden biri daha bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN