Türkiye'nin en iyi haber sitesi

App Store’dan 300 uygulama kalktı

Giriş Tarihi: 22.9.2015 10:52
App Store’dan 300 uygulama kalktı

Apple, App Store’da bulunan 300 uygulamayı malware yüzünden kaldırdı.

Görünen o ki uygulamalar daha öncesine göre daha tehlikeli hale geliyor. Bazı güvenlik şirketleri malwareden etkilenmiş uygulamaları aramaya başlamıştı. Bu araştırmalar sonunda...

Apple, App Store'da bulunan 300 uygulamayı malware yüzünden kaldırdı. Görünen o ki uygulamalar daha öncesine göre daha tehlikeli hale geliyor. Bazı güvenlik şirketleri malwareden etkilenmiş uygulamaları aramaya başlamıştı. Bu araştırmalar sonunda şirketler 300 uygulamayı güvensiz buldu. PaloAltoNetworks'ten Claud Xiao 39 tane uygulamanın malware içerdiğini bulduklarını açıkladı. Fox-IT'de daha farklı bir kaç uygulamada daha malware tespit etti. Bu uygulamarın çoğu ise Çin'de çok popüler olan uygulamalar. Tren bileti alabildiğiniz Railway 12306 ya da popüler mesajlaşma uygulaması WeChat Çin'de yaygın olarak kullanılan ama malware tespit edilen uygulamalar arasında. Ancak WeChat'in 6.2.5 sürümü etkilenen uygulamalar arasında son sürümünde herhangi bir tehdit söz konusu değil.

Amerikalı kullanıcıların arasında popüler olan uygulamalarda da sıkıntı yok değil. 2014'ün en çok satılan uygulaması olan, kartvizit taramaya ve saklamaya yarayan CamCard PaloAltoNetworks'un listesinde yer alıyor. Daha sonra Xiao tarafındanda onaylanan bir başka şirketin raporuna göre bazı uygulamalar saldırganlardan gelen komutları telefonda uygulayabiliyor. Bu komutlar genel olarak kurbanın datasını okuma, özel internet sayfaları açma ve kullanıcının ekranında yalan uyarılar çıkarmaya dayanıyor. Xiao'ya göre bunların bazıları telefonda kayıtlı olan şifreleri çalmaya yönelikte kullanılabilir. Apple olaya dair bir açıklama yapmadı. Ancak basın sözcüsü tehdit içeren uygulamaların kaldırıldığı ve geliştiricilerin Xcode kullanarak uygulamalarını yeniden yazabileceklerini anlatan bir yazı yayınladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
App Store’dan 300 uygulama kalktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN