Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NASA, Mars ile ilgili yeni keşfini duyuracak

Eylül ayında yaptığı açıklamayla Kızıl Gezegen'de sıvı halde su tespit edildiğini duyuran NASA, bugün de Mars atmosferinin akıbetine ilişkin çok önemli bir bulguyu dünya kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi.

Giriş Tarihi: 5.11.2015 16:37
NASA, Mars ile ilgili yeni keşfini duyuracak
NASA'dan yapılan açıklamada, bugün yani 5 Kasım Perşembe günü saat 21:00′de, Mars'la ilgili yeni bir keşfin açıklanacağı belirtildi. Eylül ayında NASA, Mars'ta akışkan halde su bulduğunu açıklamış ve bu haber medyada büyük etki yaratmıştı.

Büyük merak uyandıran bu açıklamanın ardından yapılan değerlendirmelerde, Mars'ın atmosferi hakkında önemli keşiflerin olduğu ve bu keşiflerin açıklanacağı üzerinde duruluyor.

Mars'ın yörüngesinde bulunan ve atmosferini araştıran MAVEN uzay aracının, Mars'ın atmosferi ile ilgili elde ettiği veriler Mars'ın atmosferi konusundaki merakı arttırmış durumda. Washington'da yer alan James Webb Auditorium'dan yapılacak açıklama NASA TV?'den de canlı olarak yayınlanacak.

Eylül ayında yapılan açıklamada, Mars Yörünge Kaşifi (MRO) uydusu tarafından elde edilen fotoğraflarda, gezegen yüzeyinde sıvı su akışına ait izler bulunduğunu tespit ettiklerini duyurulmuştu. Bu açıklama, Kızıl Gezegen'de yaşam olasılığını daha da güçlendirmişti.

Bugün yapılacak açıklamayla ilgili, Mars'ta bir zamanlar atmosferin yapısı ya da atmosferin bir zamanlar Dünya'dakine benzer olduğuna dair açıklama yapılma olasılığının yüksek olduğu düşünülüyor.

Açıklamanın ardından Twitter üzerinden #AskNASA etiketiyle sorulan sorular da yanıtlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NASA, Mars ile ilgili yeni keşfini duyuracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN