kimdir? Adolphe Sax bakın neyin mucidi!

bugün yaptı! Adolphe Sax'ın 201. doğum günü için özel bir Doodle hazırlandı. Peki ? Adolphe Sax neyin mucidi? Adolphe Sax'ı bakın nereden tanıyoruz! İşte cevabı...

Giriş Tarihi: 6.11.2015 10:30
Adolphe Sax kimdir? Adolphe Sax bakın neyin mucidi!
'ın doğum gününü unutmadı. Google bugün Adolphe Sax'ı yaptı. Özel günlerde ve özel kişiler için Doodle hazırlayan Google bu kez Adolphe Sax için Doodle hazırladı. Peki ? Adolphe Sax'ı bakın nereden tanıyoruz!

Adolphe Sax günümüzde kullanılan haliyle saksafonu icat eden ve ilk kullanan kişidir. İşte Adolphe Sax'ın hayatı hakkında detaylı bilgi.

Adolphe Sax kimdir?

Adolphe Sax günümüzde kullanılan haliyle saksafonu icat eden ve ilk kullanan kişidir. Belçika'nın Dinant şehrinde doğan Sax'ın babası da bir müzik aletleri yapımcısıydı.

Hayatının ilk bölümünü Dinant'ta geçiren Sax, 1841 yılında sürekli olarak yaşamak amacıyla Paris'e taşınmış ve orada ölmüştür. Dinant'ta yaşadığı ev, günümüzde müze olarak korunmaktadır.

Dinant şehri halen saksafon üretiminde önemli merkezlerden biri olmasını Adolphe Sax'ın yerleştirdiği üretim biçimine borçludur.

Adolphe Sax, genç yaşlarında enstrüman üretmeye başlamıştır. İki flüdü ve bir klarnetiyle on beş yaşında bir yarışmaya katılmış, sonradan bu iki enstrümanı öğrenmek için Brüksel'deki Kraliyet Şan Okulu'na (Royal School of Singing) gitmiştir.

Okulu bıraktıktan sonra, babası ürettiği enstrümanlarla eve para getirirken, Adolphe da enstrüman tasarımlarıyla gündeme gelmiştir. Sax'ın ilk önemli icadı basklarnette yaptığı tasarım değişikliğidir. 20 yaşında ürettiği enstrümanın patenti Sax'a aittir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adolphe Sax kimdir? Adolphe Sax bakın neyin mucidi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN