yöneticisine soruşturma

şirketinin Kuzey Avrupa Müdürü Ott hakkında Hamburg Savcılığı soruşturma başlattı

Giriş Tarihi: 11.11.2015 13:50
Facebook yöneticisine soruşturma
Almanya'da, Hamburg Savcılığının, şirketinin Kuzey Avrupa Müdürü hakkında "halkı kışkırtmaya kasıtlı bir şekilde yardımcı olmak" suçlamasıyla soruşturma başlattığı bildirildi.

Alman basınında yer alan haberlere göre Hamburg Savcılığı Sözcüsü Nana Frombach, sosyal paylaşım sayfası Facebook kullanıcılarının paylaştığı nefret içerikli mesajların silinmemesinden dolayı, Würzburg'da yaşayan bir avukatın şirketin Kuzey Avrupa Müdürü hakkında suç duyurusunda bulunduğunu doğruladı.

Frombach suç duyurusundaki iddiaların gerçekten vuku bulup bulmadığının incelenmesi için eyalet kriminal dairesinin görevlendirildiğini belirterek, Facebook üzerinde tam olarak hangi paylaşımların ne kadar süreyle internette yer aldığının inceleneceğini kaydetti.

Hamburg'da yaşayan ve hakkında suç duyurusunda bulunulan kişinin, muhtemelen ceza gerektirebilecek içeriklerden sorumlu olup olmadığına da bakılacağını ifade eden Frombach, ancak Facebook üzerindeki bu paylaşımlar incelendikten sonra bu konuda yasal değerlendirme yapılabileceğini kaydetti.

Facebook şirketi ise soruşturmalara ilişkin açıklama yapmadıklarını ancak söz konusu suçlamaların temelsiz olduğunu ve Facebook veya şirket çalışanlarının Alman yasalarını ihlal etmediğini bildirdi.

Aynı avukat daha önce de Facebook şirketinin özellikle ülkedeki reklam işlerinin yürütüldüğü Almanya şubesi "Facebook Germany GmbH'nın" yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Adalet Bakanı Heiko Maas, Facebook üzerindeki nefret içerikli paylaşımları eleştirmişti. Maas ayrıca eylül ayında şirketin temsilcileriyle görüşmüş ve ırkçı paylaşımların silinmesini istemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Facebook yöneticisine soruşturma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN