Rusya'dan gelen bu e dikkat!

Yeni nedir? Neler yapmak gerekiyor?

Giriş Tarihi: 27.11.2015 16:52 Güncelleme Tarihi: 28.11.2015 10:26
Rusya'dan gelen bu virüse dikkat!

Saldırganlar tekrardan iş başında ve kötü amaçlı yeni yazılımlarla kullanıcıları tehdit etmeye devam ediyorlar. Yeni ortaya çıkan Bruce Sharpe olarak adlandıracağımız , Bruce Sharpe ve Integrated Petroleum Services adındaki e-postalar ile kurban bilgisayara bulaşıyor. Bu e-postalar içinde zararlı yazılımın olduğu Word ve Excel dosyaları var. Virüs içindeki makroları çalıştırarak yayılıyor. Yapılan incelemelerde ün Rusya'dan gönderildiği ve Türkiye'deki kullanıcıların hedef alındığı görülüyor.

Bruce Sharpe malware'ı, e-postayı okumak ve eklenti dosyayı açmaya ikna edecek olan mail adreslerini ve konuyu kullanıyor. Malware'ın hedefinde yüksek oranda küçük ve orta ölçekli işletmeler var. Zararlı içerikli yazılımlar şifreleri çalmayı amaçlar ki, bunlar arasında banka hesabı, PayPal, diğer mali platformlar, Facebook ve farklı sosyal ağ platformları bulunuyor.

Bruce Sharpe malware'ı daha yeni olduğu için anti-virüs yazılımları tarafından tanınması zaman almakta ve anti-virüs güncellemesi yayınlayana kadar bulaşılan sistemlere zarar verebilir. Bu virüsten korunmak için şunları yapabilirsiniz;

-Kaynağını bilmediğiniz e-postaları kesinlikle açmayın ve silin.

-Bilmediğimiz kaynaklardan gelen eklenti dosyalarına veya mesajlardaki linklere tıklamayın.

-Tanıdığınız kişilerden veya kaynaklardan gelen e-postalar olsa bile bile linklerdeki adreslerin doğruluğundan emin olun.

-Anti-virüs yazılımını güncelleyin.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'dan gelen bu virüse dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN