Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den sorununa çözüm geliyor

kablolarıyla uğraşmaktan, yanınızda şarjlı taşımaktan bıktınız mı? Sanırız biraz daha beklemek zorundasınız.

Giriş Tarihi: 17.12.2015 12:41 Güncelleme Tarihi: 17.12.2015 13:12
Sony'den şarj sorununa çözüm geliyor

Akıllı telefonlar her geçen gün biraz daha inceliyor ve daha şık tasarımlarla karşımıza çıkıyor. Bu işin görsel olarak getirisi olduğu gibi kullanıma olumsuz etkileri de oluyor. Örneğin, pil kapasitesi azaltılıyor ve bu da bizi sürekli kablolarına bağımlı hale getirebiliyor. Son dönemde taşınabilir pillere duyulan ihtiyaç da arttı. Japon teknoloji firması Sony ise, yeni bir teknolojisiyle kullanıcıları rahatlatmak istiyor. Ama bunun için biraz daha zaman var...

Nikkei sitesinde yer alan bilgilere göre , sülfür tabanlı piller üzerine çalışıyor. Eğer başarı sağlanırsa, bu tip pillerin tek şarjla lityum pillere kıyasla %40 daha fazla kullanım ömrü sunacağı bildiriliyor. Ek olarak bu piller, lityum pillere göre daha ufak boyutlarda (%30 civarında) olacağı için "Telefonlar incelecekse pil seviyesi düşürülür" düşüncesi de ortadan kalkmış olacak.

Sony'nin bu çalışmalarda ciddi mesefe aldığı, ama hala bazı sorunlar olduğu için onları da çözmek için uğraştığı söyleniyor. Bu teknolojinin kullanılabilmesi için ise, en erken 2020'den söz ediyor. Yani nereden baksanız yaklaşık olarak en az 5 yıl var.

Mahmut Saral

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sony'den şarj sorununa çözüm geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN