Türkiye'nin en iyi haber sitesi

!

Bakan , internet kullanımı konusunda çocuklara yaş sınırı getirilmesi için çalıştıklarını, sınırın “16 yaş mı, 12 yaş mı” olması gerektiğini tartıştıklarını açıkladı.

Giriş Tarihi: 24.12.2015 10:19
Çocuklara internette yaş sınırı!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı , dün TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Çocukların internet kullanımına yaş sınırı getirilip getirilmeyeceğine" dair soru üzerine, Ramazanoğlu şunları söyledi:

ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı bir çalışma yapıyor. O çalışmaya biz de dahil olduk. İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, bizim ve Adalet Bakanlığı'nın ortak yürüttüğü bir çalışma var. "İnternet kullanımı için yaş sınırı 16 yaş mı 12 yaş mı olmalı?" konusunda çalışmalar sürüyor.

BİLGİSAYARINA BAKIN: Aileleri eğitmemiz lazım. Anne-babaların, çocukların çantalarına baktığı kadar onların bilgisayar ve cep telefonlarına da bakmaları lazım. Bir sürü önlemler alıyoruz ama bunları kıran kötü niyetli insanlar var. Onlar sınır tanımaz bir şekilde yayılıyorlar. Filtre koyuyorsunuz, engelleyiciler koyuyorsunuz, onları kırıyorlar. Masum denilen çizgi filmlerde bile bilinç altına yönelik unsurlar var.

KASLAR GELİŞMİYOR: Bir doktor olarak söylüyorum; çocuklar oynamayınca, hoplayıp zıplamayınca, ağaçlara tırmanmayınca kas gelişimleri bile sağlanamıyor. Çocukları haftada bir kere jimnastiğe götürmekle olmuyor. 10 saat bilgisayarın başında oturuyor. Bir doktor ve anne olarak bunu doğru bulmuyorum. Ben, 12 yaşına kadar çocuklarımın eline cep telefonu vermedim.

7.5 MİLYON

Yapılan bir araştırmaya göre, dünyadaki 750 milyon Facebook kullanıcısının 7.5 milyonu 13 yaşın altında.

Yaş doğrulama sistemi

TBMM İnternet Komisyonu tarafından hazırlanan bin 100 sayfalık raporda, çocukların internetin zararlarından korunması için, yaş doğrulama sistemleri önerildi. Raporda, "Kullanıcının yaşını doğrulamak için kredi kartları, kimlik kartları ve hatta yüz yüze doğrulamayı içeren yöntemler uygulanabilmekte" denildi. Facebook Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Politika Direktörü de TBMM Komisyonu'na yaptığı sunumda, kural olarak 13 yaşın altındakilerin Facebook hesabı açamadığını vurgulayarak, her toplumun bir yaş sınırı belirlemesi gerektiğini söyledi.

Veli izni gerekecek

İnternette yaş sınırı, dünyada da tartışılıyor. Avrupa Komisyonu'nun önderliğinde Microsoft, Samsung, Apple, Facebook ve Vodafone gibi dünya devi şirketlerin de yer aldığı 28 kuruluş, 1 Aralık 2011 tarihinde benimsediği eylem planında "yaşa uygun gizlilik ayarlarının sağlanması ve yaşa göre içerik sunabilen yaklaşımların geliştirilmesi" önerisinde bulundu. Avrupa Parlamentosu da, Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Yasa Taslağı kapsamında, çocukların çevrimiçi hizmetlere erişimine sınır getirmeyi planlıyor. Taslak onaylanırsa, 16 yaşından küçük çocuklar Youtube, Facebook gibi sosyal paylaşım ağlarını veli izniyle kullanabilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklara internette yaş sınırı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN