Beynin sırlarını çözmek için organ bağışı bekleniyor

Giriş Tarihi: 4.1.2016 12:15 Güncelleme Tarihi: 4.1.2016 12:21
Beynin sırlarını çözmek için organ bağışı bekleniyor

nde beynin sırlarının ortaya konması için yapılan çalışmalarda incelenmek üzere beyin bağışı bekleniyor.

Beyin yıkımıyla gerçekleşen ölümlerin incelenmesi konusunda ABD'de eğitim alan DEÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi , organ bağışı olmaması nedeniyle Türkiye'de beyin üzerinde yeterli araştırma yapılamadığını söyledi.

Türkiye'de son yıllarda oluşan duyarlılık sayesinde organ bağışının arttığını, beyin bağışının da bundan bir farkının olmadığını vurgulayan Danyeli, şöyle konuştu:

"Beyin bağışı olmadığı için beyin dokusu incelenemiyor. Beyin kompleks mekanizmalara, yapıya sahip son derece karmaşık bir organ. Dünyada beyin üzerine yapılan çalışmalar çok fazla sayıda ve beynin yeni özellikleri ortaya çıkıyor. Bu konuda ne yazık ki ciddi eksiklik var. Beyin bağışı bu bakımdan son derece önemli."

'Çekimser kalıyorlar'

Bağışın bu gizemli organın sırlarının çözülebilmesi için yürütülen çalışmalarda kritik öneme sahip olduğuna işaret eden Danyeli, Türkiye'de bu konuya yönelik bilinçlenmenin artmasını umduklarını dile getirerek, şöyle dedi:

"Bundan 10 yıl önce organ nakli, bağışı bu kadar yaygın değildi. Kamuoyunu bilgilendirme çalışmaları sayesinde herkes, organ naklinin son derece insanlığa faydalı olduğunu düşünerek bağışta bulunmaya başladı ancak beyin bağışından bahsettiğimizde insanlar çekimser kalıyor. Bu konuda ciddi bilgi eksikliği var. Türkiye'de diğer organların bağışı yaygın ancak maalesef beyin bağışı akla gelmiyor. Beyin bağışının, bir organımızı başkasının hayatını devam ettirebilmesi için bağışlamaktan çok da farkı yok. Çünkü beyin incelenmesinden elde edilecek bilgiler bütün insanlığa çok önemli aydınlatıcı bilgiler sunacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beynin sırlarını çözmek için organ bağışı bekleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN