Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan yeni !

, 'un 388'inci doğum gününü yeni bir kullanarak kutladı.

Giriş Tarihi: 12.1.2016 09:39 Güncelleme Tarihi: 12.1.2016 09:39
Google'dan yeni Doodle!

Külkedisi, Uyuyan Güzel ve Kırmızı Başlıklı Kız gibi eserlerin yazarı olan ünlü Fransız yazar 'un 388'inci doğum gününü unutmayan , bu güne özel tasarladı.

Charles Perrault 12 Ocak 1628'de Paris'te varlıklı bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Babası tanınmış bir avukattı. Charles önce Beavuais Koleji'nde öğrenim gördü, daha sonra Orleans'da hukuk öğrenimi görmeye başladı. 1651'de hukuk fakültesinden mezun oldu. Paris Barosu'na kaydoldu ve kısa bir süre avukatlık yaptı. Sanata büyük bir ilgisi vardı, çeşitli resmi görevlerde yer aldı.

Yazı hayatına 1654 yılında başlamıştır ve yazmak kısa sürede onun en büyük tutkusu olmuştur. Gelecekte yazdığı çocuk masallarıyla ünlenecek olan Perrault'un çocuk masalları yazmaya başlamasının ana nedeni kendi çocuklarına anlatacak, okuyacak bir masal beğenememesiydi. İlk masallarını kendi çocukları için yazmıştır. Bundan zevk almaya ve ürettiklerinin kalitesini anlamaya başlayınca çocuk masalları yazmaya devam etmiştir. Yazdığı masallar ileride peri masalı olarak adlandırılacak türün ilk örneklerindendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Google'dan yeni Doodle!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN