Türkiye'nin en iyi haber sitesi

maratonu başlıyor

Dijital dünyanın en önemli oyun geliştirme organizasyonu () ayağı (İEÜ) ev sahipliğinde yazılımcıları, tasarımcıları ve bilgisayar dünyası bir araya getirecek. 105 katılımcı, 48 saat içerisinde en yaratıcı bilgisayar oyunlarını geliştirecek.

Giriş Tarihi: 27.1.2016 11:09 Güncelleme Tarihi: 27.1.2016 11:10
Dijital oyun maratonu başlıyor

İEÜ Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Ege 2016 Etkinlik Komitesi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gazihan Alankuş, etkinliğin dünya genelinde eş zamanlı gerçekleştirildiğini, katılımcıların etkinlik süresince bilgisayar oyunu geliştirdiğini kaydetti. Yrd. Doç. Dr. Alankuş "48 saat içinde katılımcılarımız 5'li takımlar halinde bilgisayar oyunları geliştiriyor. Etkinliğe katılan öğrenci, akademisyen, amatör ve profesyoneller, 48 saat boyunca çok az uyuyarak, bilgisayar oyunları ortaya çıkartıyor. Bu yıl 5.'sini gerçekleştireceğimiz etkinlikte, oyun sektörü yeni oyunlar kazanırken, gruplar da birbirleriyle tanışma ve profesyonellerle bağlantı kurma olanağı yakalıyor" dedi.

Türkiye'de emekleme aşamasındaki oyun sektörünün bu tür organizasyonlarla ilerlediğini ve büyüdüğünü belirten Yrd. Doç. Dr. Alankuş, şunları söyledi:

"2009 yılında Uluslararası Oyun Geliştiricileri Derneği (IGDA) tarafından başlatılan Global Game Jam, 2015 yılında 78 ülkede 518 kentte 16 bin 705'in üzerinde katılımcıyla gerçekleşti. Etkinlik sırasında da 3 bin 248 bilgisayar oyunu üretildi. Ülkemizde emekleme aşamasında olan oyun sektörü açısından da çok önemli bir etkinlik. Bizim için bu çabalar çok önemli çünkü Türkiye'de halen lisans düzeyinde 'Bilgisayar Oyunları' eğitimi ilk ve tek olarak Ekonomi Üniversitesi'nde veriliyor. Etkinliğimiz 29 Ocak'ta kısa bir eğitimle başlayacak. Ardından gruplar oluşturulacak. Etkinlik, 31 Ocak'ta oyunların global game jam sayfasına yüklenmesi ve sunumlarıyla tamamlanacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dijital oyun maratonu başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN