Türkiye'nin en iyi haber sitesi

drone'lar ile internet dağıtacak

Giriş Tarihi: 1.2.2016 01:31
Google drone'lar ile internet dağıtacak

Teknoloji devleri interneti dağıtmanın farklı yollarını arıyor.

Evet, günümüzde internet temel olarak kablolar ile dağıtılıyor. Ancak bu durum yakın gelecekte değişecek. Zaten teknoloji devleri şirketler bu konu üzerinde ciddi mesailer harcıyorlar. Bu şirketlere Facebook ve Google'ı örnek gösterebiliriz. Facebook'un bu anlamda Aquila isimli güneş enerjisiyle çalışan uçağını görmüştük. Facebook bu uçağı gökyüzünden internet sağlamak için geliştirdiğini açıklamıştı. Buna benzer bir proje de yürütüyor.

Google'ın balonlarla interneti yayma projesi, Project Loon'un ardından şimdi ise SkyBender isimli yeni bir proje üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Temelde güneş enerjili uçaklar ile 5G interneti dağıtma projesi olan SkyBender için testler ise başladı bile.

The Guardian'ın haberine göre Project Skybender, şu anda 4G internet hızlarının 40 katı seviyesinde hizmet sunabilecek seviyede. Milimetre dalga tabanlı bir sistem olan SkyBender projesi için Google'ın şimdiden Amerika'nın New Mexico eyaletinde yaklaşık 1.300 metrekarelik bir hangar kiraladığı söyleniyor. Bu bölgenin ise Virgin Galactic'e ait olduğu belirtiliyor. Google bu projesi için testlerini bu özel alanda gerçekleştirecek.

Emre Çetinkaya

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Google drone'lar ile internet dağıtacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN