Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatandaşın bilgileri e düştü mü?

Giriş Tarihi: 16.2.2016 12:58 Güncelleme Tarihi: 16.2.2016 17:26
Vatandaşın bilgileri internete düştü mü?

Son dönemde Türkiye’yi hedef alan siber korsanların (Emniyet Genel Müdürlüğ) nı ele geçirdiği iddia ediliyor. Peki bu olay doğru mu?

CthulhuSec isimli Twitter kullanıcısı 14 Şubat'ta yayınladığı mesajlarda EGM'nin (Emniyet Genel Müdürlüğü) nı hack'lediğini duyurdu. Aynı kullanıcıTürkiye'deki tüm vatandaşlara ait nüfus ve adres verilerini barındırdığı iddia edilen yaklaşık 3 GB büyüklüğündeki dosyayı indirebilmek için bir link paylaştı. İndirilen dosyalar incelendiğinde mysql veritabanı dosyaları ile birlikte yer alan sorgu.exe dosyası trojan yani truva atı olarak bilgisayarınıza zararlı dosyaları yüklüyor.

Veri dosyaları incelediğinde ise 2009 yılında çalınan MERNİS (Merkezi Nüfus İdare Sistemi) veritabanının tekrar yayınlandığı görüldü.

Özetle büyük çapta bir DDOS sı için ön hazırlık yapılmış ve Robot Network'e yeni zombi bilgisayarlar kazandırılmaya çalışılıyor. Siber saldırganlar bu sefer Türkiye'ye içeriden saldrımanın hazırlığındalar.

Tuzağa düşmeyin!

Olayla ilgili herhangi resmi açıklama yapılmadı. Bu tür dosyalar DDOS vb. siber saldırılarda kullanılmak için hazırlanmış ve içeriğine virüs gizlenmiş olabilir. Merak edip indireceğiniz bu tür programlar arka planda siber saldırganlara hizmet ediyor olabilir.

Bizim tavsiyemiz merakınıza yenik düşüp bu tür dosyaları indirerek risk almamanız yönünde. Bu tür bilgileri bilgisayarınızda bulundurmak sizi hukuki olarak da suçlu duruma düşürebilir.

Hasan Genç

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaşın bilgileri internete düştü mü?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN