Türkiye'nin en iyi haber sitesi

164 milyon yıllık bitki fosili bulundu

Çin'in İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde, dünyanın en eski "kapalı tohumlu bitki fosili" bulundu. Fosilin, 164 milyon yıl öncesine ait olduğu sanılıyor.

Giriş Tarihi: 8.3.2016 09:27
164 milyon yıllık bitki fosili bulundu

Çinli bilim insanları, ülkenin kuzeyindeki İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde, şimdiye kadar bulunan en eski "kapalı tohumlu bitki fosili"ni gün ışığına çıkardı.

Çin Jeoloji Derneği tarafından yayımlanan "Acta Geologica Sinica" dergisinde yer alan çalışmaya göre, fosilin yaklaşık 164 milyon yıl öncesine ait olduğu sanılıyor.

Liaoning eyaletindeki Bohay Üniversitesi Paleontoloji Merkezi'nde görevli ve ekibi tarafından bulunan "" adlı bitki yaklaşık 4 santimetre uzunluğunda.

Han, bitkinin kökü, sapı, yaprakları ve meyvesinin çok iyi korunduğu bilgisini paylaştı.

Fosilin dünya üzerindeki en eski kapalı tohumlu bitkilerden birine ait olabileceğine dikkati çeken Han Gang, "Batılı botanikçiler, ilk kapalı tohumlu bitkilerin günümüzden 125 milyon yıl önce başlayıp, 65 milyon yıl önce sona erdiği kabul edilen Kretase Dönemi'nde ortaya çıktığına inanır. Bulduğumuz fosil, bu bitkilerin sanılandan 40 milyon yıl önce var olduğunu gösteriyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
164 milyon yıllık bitki fosili bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN