Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nden Sancar ve Karpat'a ödül

, ve 'a bilime yaptıkları katkı dolayısıyla ödül verdi.

Giriş Tarihi: 29.3.2016 09:50 Güncelleme Tarihi: 29.3.2016 09:52
Uluslararası Türk Akademisi'nden Sancar ve Karpat'a ödül

nce, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan BM temsilciliklerinin desteğiyle BM Ekonomik ve Sosyal Konsey salonunda "Gündem 2030: İpek Yolunda Sinerjiler Sempozyumu" düzenlendi.

Toplantıda bilim dünyasına yaptıkları katkı dolayısıyla Nobel ödüllü ve 'a ödül verildi.

Sancar: Hem Türk dünyasının hem de insanlığın bilime odaklanma sorumluluğu var

Ödülün ardından konuşan Prof. Dr. Sancar, sadece Türkiye'den değil tüm Türk dünyasından bilim alanında Nobel ödülü alan ilk kişi olmaktan onur duyduğunu söyledi.

Türk dünyasının tarih boyunca bilime çok önemli katkılar yaptığını vurgulayan Sancar, "Son 2-3 yüzyıldır Türk dünyası bilimin gelişmesinde önemli rol oynayamadı. Hem Türk dünyasının hem de tüm insanlığın, ilerleme için eğitim, bilim ve matematiğe odaklanma sorumluluğu var" dedi.

Sancar, aldığı ödül nedeniyle onur duyduğunu belirterek, Türk dünyasında bilimin özendirilmesi için elinden geleni yapacağını ifade etti.

Prof. Dr. Kemal Karpat da törende yaptığı konuşmada, Türk ve İslam dünyasından bilim insanlarının, bugün Batı dünyasının ulaştığı bilim seviyesine büyük katkılar verdiğini kaydederek, Türk ve İslam dünyasının, gelişmesinde büyük katkı sunduğu bilim ve teknolojiyi sahiplenmesi gerektiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uluslararası Türk Akademisi'nden Sancar ve Karpat'a ödül
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN