'Dünyada nükleer yaygınlaşıyor'

MAM Başkanı Tunaboylu, dünyada nükleer nin yaygınlaştığını, yenilebilir enerji küresel ısınmanın önemli çözümlerinden olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 30.3.2016 16:34 Güncelleme Tarihi: 30.3.2016 16:35
'Dünyada nükleer enerji yaygınlaşıyor'

Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı , Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) Bilgilendirme Semineri'nde yaptığı konuşmada, nükleer konusunun eskiden beri gündemde olduğunu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının bu konuda uzun süredir çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

TÜBİTAK'ın ana gündem maddesi olarak en son "endüstri 4,0" ve konusunda araştırmalara odaklanması için karar aldıklarını ifade eden Tunaboylu, şöyle devam etti:

"Dünyada gitgide nükleer enerji yaygınlaşıyor, bazı ülkelerde azalma görülse de Almanya gibi, biliyoruz ki Japonya da tekrar santrallerini açmaya başlayacak. Çünkü yenilebilir enerji küresel ısınmanın önemli çözümlerinden birisi olarak gözüküyor. 'de henüz çalışmakta faal olan nükleer enerji üreten büyük ölçekli bir sistemimiz yok. İki proje var. Birinde biz aktif olarak görev alıyoruz. Yer Bilimleri Enstitüsü çalışmalarını yapıyor Sinop'ta. Bundan sonraki dönemde yapmak istediğimiz, bunun bir yol haritasını çıkarıp, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığıyla çalışıp, TÜBİTAK olarak özellikle MAM özelinde Türkiye'nin daha hızlı yol almasını sağlamak."

Tunaboylu, seminerden çıkan bilgileri, hazırlayacakları nükleer yol haritasında kullanabileceklerini sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Dünyada nükleer enerji yaygınlaşıyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN