Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'tan Görme ler için özel araç

, görme insanların sosyal medyada yayınlanan fotoğrafları "görebilmesi" adına özel bir araç geliştirdi. Bu araç, ilk olarak iOS sürümünde kullanılmaya başlandı.

Giriş Tarihi: 6.4.2016 10:35
Facebook'tan Görme Engelliler için özel araç

, görme veya görme bozukluğu olan kullanıcıların Facebook'ta yayınlanan fotoğrafları "görebilmesini" sağlayan Automatic Alternative Text isminde bir araç geliştirdi.

Araç, yayınlanan fotoğrafları tarayarak o fotoğrafın ne olduğunu belirliyor ve görme engellilere sesli bir şekilde geri bildirimde bulunuyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook'un ilk görme engelli mühendisi Matt King, "Facebook tünelinin ne kadar görsele dayalı olduğunu düşünün. İnsanlar yayınlanan fotoğraflara yorum yapıyor veya insanlar paylaşılan görsellerle ilgili konuşuyor. Ancak gerçekten o fotoğrafın ne olduğunu kimse söylemiyor. Böyle bir durumda benim gibi biri "Burada ne oluyor?" diye kendine soruyor" ifadelerine yer verdi.

GÖRME ENGELLİLERE BÜYÜK KOLAYLIK

AAT aracından önce insanlar ekran okuyucusu ile sadece ekran üzerinde bulunan yazıları okuyabiliyordu. Bu da yalnızca paylaşılan fotoğrafın kim tarafından, hangi iletiyle paylaşıldığını söylüyordu.

SHİFTDELETE

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Facebook'tan Görme Engelliler için özel araç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN