Bitcoin'i o kurmuş!

Avusturalyalı bir bilgisayar uzmanı, 2009 yılında kurulan ve kurucusunun kim olduğuyla ilgili çeşitli spekülasyonlar bulunan sanal birimi Bitcoin'i kendisinin kurduğunu iddia etti.

Giriş Tarihi: 3.5.2016 10:12
Bitcoin'i o kurmuş!

Avustralyalı bilgisayar uzmanı Craig Steven Wright Bitcoin'i kuran "Satoshi Nakamoto"nun kendisi olduğunu söyledi. CNN Money'de yer alan habere göre, Wright, BBC, the Economist ve GQ'ya Bitcoin'in kurucusunun kendisi olduğu yönünde açıklamalarda bulundu. Bilgisayar uzmanı Wright internette açtığı blog sayfasında bulunduğu iddiaya ilişkin kriptografik kanıtlar sundu.

Bitcoin 2009 yılında kuruldu ancak kurucusunun kimliği şimdiye kadar gizemini korumaya devam etti. Bitcoin'in kurucusu "Satoshi Nakamoto" ismini kullansa da, bir çok uzman bu ismin bir takma isim olduğunu düşünüyor.

Bitcoin'in kurucusunun kimliği üzerine spekülasyonların sesi geçtiğimiz yıllarda giderek yükseldi. Bir çok medya kuruluşu Bitcoin'in kurucusunun kimliğini ifşa etmek için araştırmalarda bulunmuştu.

Örneğin, Newsweek 2014'te, Dorian Satoshi Nakamoto isimli emekli bir mühendisin Bitcoin'in kurucusu olduğunu öne sürmüştü. Ancak, Nakamoto Bitcoin'i daha önce hiç duymadığını söyleyerek haberi reddetmişti.

2015'te haberleri sunan Wired ve Gizmodo Wright'ın ismini öne sürmüştü. Wired haberi yayınladığı dönemde, "Wright ya gerçekten bitcoini bulan kişi, ya da bizim onun bulduğuna inanmamızı gerçekten isteyen oldukça iyi bir düzenbaz" ifadelerini kullanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bitcoin'i o kurmuş!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN