Dijital haritacılığın babası

Giriş Tarihi: 10.5.2016 11:23 Güncelleme Tarihi: 10.5.2016 11:24
Dijital haritacılığın babası

Jack Dangermond’un Esri’yi başlatmasından bu yana 50 yıl geçti. İnsanlar, ’de de 1990 yılından itibaren Esri olarak temsil edilmekte olan Esri firması ve bilinen ürünü ArcGIS’nin kaşifi Dangermond’ı ve hala onun haritalarının dünyanın nasıl yeniden şekillendirdiğini keşfediyor.

Dijital Haritacılığın Babası Jack Dangermond'un Esri'yi başlatmasından bu yana 50 yıl geçti. İnsanlar, 'de de 1990 yılından itibaren Esri olarak temsil edilmekte olan Esri firması ve bilinen ürünü ArcGIS'nin kaşifi Dangermond'ı ve hala onun haritalarının dünyanın nasıl yeniden şekillendirdiğini keşfediyor.

Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti, ocak ayının son cuma günü kentin son teknoloji inisiyatifini tanıtmak üzere bir grup gazeteci ve hükümet yetkilisinin önüne çıktı. Garcetti'nin tanıtacağı ürün, Los Angeles'ta hizmetlerin dağıtılış biçimini yeniden keşfetmeyi hedefleyen dijital haritalama portalı GeoHub'dı. Haritalar planlama, taşımacılık, kamusal güvenlik, bayındırlık işleri, ekonomik gelişim gibi belediyecilikle ilgili birçok alanda kuşkusuz hayati önem taşıyor. Ancak ilk kez büyük bir kent herkese -çalışanlara, kamu kuruluşlarına, sivil toplum kuruluşlarına (STK), yeni şirketlere, medyaya- bu haritalara erişim ve onları kullanma imkanı verecek gerçek zamanlı bir dijital kontrol paneli geliştirdi. Garcetti, bir deprem sonrasında iPad donanımlı bir itfaiyecinin yangın musluklarını, kanalizasyon hatlarını, elektrik donanımını, bina altyapısını ve diğer acil müdahale ekiplerinin yerini nasıl anında bulabileceğini anlattı. Evsizlere hizmet veren bir STK da, benzer şekilde toplanma alanlarının polis faaliyetleri ya da yeni açılan içki dükkanlarınca ne derece etkilendiğini görebilecekti.

Garcetti, GeoHub'ın "hayat kalitesinin geliştirilmesine" yardımcı olacağını söyledikten sonra kenara çekildi ve GeoHub'ı geliştiren kişiye yer açtı: Teknoloji imparatorlarının en imkansızı, sırık boylu-ak saçlı 70 yaşındaki milyarder Jack Dangermond. İnsanların bir yerden bir yere gitmelerine etkin bir şekilde rehberlik eden, Uber araçlarınızın yerlerini belirleyen Google Maps bugünlerde modern hayatın bir parçası oldu. Ancak Google doğmadan -kurucuları bile- çok önce esas olarak dijital haritayı keşfeden isim Dangermond'du. Eşi Laura ile birlikte 1969'da kurduğu "Esri", tanınmamışlığını aşıp teknolojide dünyanın en imkansız güç odaklarından biri olma yolunda canını dişine takarak çalışırken, hesaplama alanında emsali teknoloji öncülerini yok eden sarsıcı değişimlerden ayakta kalarak çıktı. Dangermond, Esri yazılımını minibilgisayarlardan iş istasyonlarına, daha sonra PC'lere, İnternet'e, bulut bilişime ve mobil araçlara kadar birçok alanda yıllarca ustalıkla kullandı. Hala özel şirket olarak Dangermondların sahipliğinde bulunan Esri, 2014'te 1,1 milyar dolarlık satış geliri elde etti (FORBES, şirketin değerinin ise 3 milyar dolar seviyesinde olduğunu tahmin ediyor). Altı yıldır Google'ın haritacılık faaliyetlerini yöneten John Hanke, "Dangermond, bir anlamda sektörün kendisini yarattı" diyor, "Google Earth, Google Maps ve Google Street View gibi ürünlerin onun yarattığı temel üzerinde yükseldi."

Hanke bunu tabii ki iyi biliyor. Kendisi Google'ın harita alanındaki hakimiyetini inşa ederken birçoklarına göre Esri'nin şimdiye kadar karşılaştığı en büyük varoluşsal tehdidi yaratmıştı. Ancak Google haritalarda genellikle tüketicileri hedeflerken Esri, iş dünyası, hükümetler ve diğer organizasyonlardaki büyük kullanıcılar arasındaki gelir tabanına tutunabilmişti. Google yön bulmakta ya da Zillow'da evinizin yerini belirleme konusunda mükemmel iş görüyor. Ama eğer Münih yakınlarında yapılan G7 Zirvesi'nin güvenliğini sağlamakla görevli Bavyera polisiyseniz ve her delegasyonun, polis memurunun, acil aracının, ilk müdahale ekibinin, nümayiş alanının, kapatılan yolların, dağ yollarının ve zirvenin gerçekleştiği alana giriş noktasının yerini işaretleyebilecek ayrıntılı bir gerçek zamanlı kontrol paneline ihtiyaç duyuyorsanız Esri'yi kullanmak durumundasınız. Google, geçen yıl girişim haritalarına yönelik yarım yamalak yürüttüğü inisiyatifinin fişini çekti ve müşterilerini Esri'ye yönlendirmeye başladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dijital haritacılığın babası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN