Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Beyin uçuşları'na hazır olun!

Giriş Tarihi: 30.5.2016 11:23
'Beyin uçuşları'na hazır olun!

Beyinden gelen sinyalleri algılayacak sistemin hayata geçirilmesiyle pilotların iş yükü azalacak, uçuşlar daha güvenli hale gelecek.

Türkiye'de de yatırım yapan, merkezli uzay ve havacılık sistemleri üreticisi Honeywell'in, "sentetik uçuş sistemi, dokunmatik ekran, sesle kontrol, beyin izleme" teknolojilerinde gelinen son nokta, ABD'nin Arizona eyaletine bağlı Phoenix kentinde basın mensuplarıyla paylaşıldı.

Pilotların kokpitlerde daha etkili olabilmeleri için insan beynini izleyerek, kişinin bilişseldurumuna müdahalede bulunabilecek algoritmave yazılımlar üzerinde çalışan şirket, iş yükü ve dikkat gibi değişkenlerin tek değerli çıktısını veren beyin aktivitesinin modelini oluşturarak, uçuşları daha güvenli hale getirmeyi amaçlıyor.

"Pilotlar elleri serbest, beyinleriyle uçak uçurabilecek"

Honeywell Havacılık'ın Beyin İzleme Laboratuvarı'nda görev yapan bilim insanlarından Santosh Mathan, beyinle ilgili çalışmaların, yorgunluk ve insan performansının düşük olduğu durumlarda, uçak otomasyonunun daha akıllı kullanılmasını sağlayacağını söyledi.

Mathan, uzay ve havacılıkta insan beyni ile ilgili çalışmaların uzun bir döneme dayandığını işaret etti:

"Pilotun uçağı kullanırken yapmak istediği bir hareketi, beyinden gelen sinyali algılayacak olan sistemle otomatik pilot yapabilecek. Uçağı sağa döndürmek isteyen pilotun isteği, beyinden gelen sinyaller, algori·tmalarla algılanacak ve otomatik pilot bunu yerine getirecek. Artık pilotların elleri serbest, beyinleriyle uçakları uçurmaları mümkün olacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Beyin uçuşları'na hazır olun!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN