Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'tan neredeyse bir insan gibi anlayabilen

Dünyanın en büyük paylaşım platformu , önceliği "daha iyi bir sosyal medya deneyimi" olmak üzere yeni 'ten bahsetti.

Giriş Tarihi: 3.6.2016 11:22 Güncelleme Tarihi: 3.6.2016 11:50
Facebook'tan neredeyse bir insan gibi anlayabilen yapay zeka

Facebook şu günlerde yeni yapay zekası üzerine testler yürütüyor ve işler sorunsuz yürürse, birkaç yıl içinde 'a sadece bir sosyal paylaşım platformu olarak değil, aynı zamanda "gelişmiş bir sanal asistan" gözüyle de bakabiliriz.

, bu sistemi sayesinde her gün yazılan milyarlarca yazıyı analiz edecek ve bir bakıma kimin ne yazdığını anlayacak. Bu mesajlarda "kötü bir anlam var mı, tam olarak nelerden söz ediliyor ve yardım isteniyor mu?" gibi unsurlar irdelenecek, ona göre engellemeler ya da tavsiye vermeler söz konusu olabilecek.

Konu hakkında bir de örnek verilmiş. Diyelim ki bisikletinizi satmak istiyorsunz: "Bisikletimi satmak istiyorum, ilgilenen olur mu?" diye mesaj yazdıktan sonra bu meseleye Facebook da dahil olacak ve bu satışla ilgilenebilecek kişilere haber verecek. Tabii ilgi alanlarınız, arkadaş listeniz de Facebook'taki yaşamınızın geleceği için önemli. Sizinle aynı kafada insanlarla sohbet etmek ve yeni gelişmelerden haberdar olmak istersiniz herhalde.

henüz yolun başında ve Facebook'un testleri bir süre daha devam edecek. Facebook'ta daha iyi vakit geçirmenin yöntemlerini bulabilmek için yalnızca text dosyaları değil, fotoğraf ve videoların da bu yapay zeka tarafından takip edilebilmesi hedefleniyor.

Mahmut Saral

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Facebook'tan neredeyse bir insan gibi anlayabilen yapay zeka
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN