Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Drone kaydı nasıl yapılır?

Sivil cılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) yayımladığı talimatla birlikte bugünden itibaren ’deki ‘drone‘ kullanıcıları için kayıt zorunluluğu resmen başladı. Azami kalkış ağırlığı 500 gr ile 25 kg aralığında olan drone’ları ve bunları kullanacak pilotların bugünden itibaren (23 Şubat 2016) SHGM tarafından oluşturulan tabanlı “Kayıt Sistemi”ne kayıt yaptırması gerekiyor.

Giriş Tarihi: 29.9.2016 14:33
Drone kaydı nasıl yapılır?

Peki, drone kaydı nasıl yaplır? Kimler için zorunlu? Drone'unuzun kayıt işlemini yapabilmeniz için 6 temel aşamadan oluşan bir rehber hazırladık.

Sivil cılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) "İnsansız Hava Aracı Kayıt Sistemi" için hizmete açtığı sitesi olan http://iha.shgm.gov.tr/index.html adresine girin.

Kayıt sistemine girmenizin ardından açılan ekranda istenen "Ad", "Soyad" ve "E-Posta" bilgileriniz girip, bir "Şifre" oluşturun. Ardından "Kayıt Ol" butonununu tıklayın.

E-postanıza gelen doğrulama linkini tıklayın. Sistemde, "Hesabım" başlığında yer alan "Kişisel Bilgilerim" bölümüne, TC Kimlik No, telefon numarası, ikametgah bilgileri, adli sicil kaydı ile muvafakat belgesi bilgilerinizi girin ve "fotoğraf"ınızı ekleyin.

Kişisel bilgi ve belgelerinizi sisteme girdikten sonra İHA Kayıt Sistemi, pilot bilgilerinizi onaylama işlemine tabi tutuyor. Bu onayın ardından sertifika ve drone araç bilgilerinizi ve 3 farklı fotoğrafını sisteme ekleyebiliyorsunuz.

Kullanıcı, drone'unu satmak veya hurdaya çıkartmak istediğinde forma satacağı kişinin TC kimlik numarasını yazması gerekiyor. Alıcının onaylaması ardından hava aracı-drone, alıcının hesabına geçiyor.

Uzmanın kullanıcıyı inceleyip, onaylanmasının ardından kullanıcıya cihazı için bir plaka tahsis ediliyor. Örneğin; Plaka : TR-İHA03400001 ( TR : , İHA0 : Kategorisi , 34 : İli , 00001 Plaka kodu. )

Kimlere zorunlu?

Drone kayıt zorunluğu, eğer cihaz ticari amaçla kullanılıyorsa, tüm Drone'lar için zorunlu. Eğer drone'unuzu hobi ve eğlence amaçlı kullanıyorsanız, cihazınızın azami kalkış ağırlığı 4 kilogramın altındaysa, kayıt yaptırmanız gerekmiyor. Hobi ve eğlence amaçlı da kullanıyor olsanız, eğer sahip olduğunu drone, 4 kilogramın üzerindeyse yine İHA Kayıt Sistemi kayıt yaptırmanız gerekiyor.

Piyasada Parrot ve DJI markalarının en çok satılan 'drone' modellerinin azami kalkış ağırlığının 4 kilogramın altında olduğunu da hatırlatalım. Dolayısıyla bu modellerden birine sahipseniz ve drone'unuzu hobi amaçlı kullanıyorsanız, kayıt işlemi yapmanıza gerek yok. Ancak eğer drone'unuzla ticari amaçlı fotoğraf veya video çekimi yapıyorsanız, ağırlığı ne olursa olsun, artık İHA Kayıt Sistemi üzerinden kayıt işlemi yaptırmanız gerekiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Drone kaydı nasıl yapılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN