Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geleceğin uçan ları geliyor!

Giriş Tarihi: 18.4.2017 15:24
Geleceğin uçan arabaları geliyor!

Geleceğin uçan konsepti şekillenmeye devam ediyor. Urban Aeronautics şirketi, beş yıl için gerçekleştirmeyi planladığı konseptini basın açıklamasıyla duyurdu.Dört yolcu taşıma kapasitesi olan CityHawk, başlangıçta bir pilot tarafından kontrol edilecek. Bununla birlikte, gerekli altyapı kurulduktan sonra uçuşların tamamen otomatik pilot tarafından yapılması hedefleniyor.

İsrail havacılık şirketi Urban Aeronautics, son birkaç yıldır, AirMule olarak da bilinen VTOL (Dikey Kalkış ve İniş) uçakları geliştiriyor. Şirket, çalışmalarını askeri uygulamalara yönelik yapıyor olsa da tanıtımı yapılan aracın, sivil hayatta kullanıma uygun olduğunu belirtiliyor.

ELEKTRİK GİDİYOR HİDROJEN GELİYOR!

Dört yolcu taşıma kapasitesi olan CityHawk, başlangıçta bir pilot tarafından kontrol edilecek. Bununla birlikte, gerekli altyapı kurulduktan sonra uçuşların tamamen otomatik pilot tarafından yapılması hedefleniyor. Kompakt bir yapısı olan araç, sıfır karbon emisyonu ile çalışacak. CityHawk elektrikli Ehang 184 yolcu uçağının aksine, ilk başlarda jet yakıtı ile güçlendirilecek. Yakıt olarak 700 bar basınçlı sıvı hidrojen kullanılacak. Hatta ilerleyen aşamalarda, yakıt hücrelerine veya elektrik motorlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırarak hidrojenin, özel olarak tasarlanmış bir turboşaft motorunu doğrudan beslediği bir sistem kullanılabilir.

BEŞ YIL BEKLEMEK GEREKİYOR

Test uçuşları halen devam eden CityHawk uçuş esnasında arızalanırsa, paraşüt sistemi ile güvenli iniş sağlanacak. Bu test uçuşlarıyla uçan nın kalkış ve iniş sırasındaki kontrolü daha da hassaslaştırılmaya çalışılıyor. Urban Aeronautics'e göre, bu nın geliştirilebilmesi için beş yıl gerekiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geleceğin uçan arabaları geliyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN