Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hollanda açık deniz çiftliği kuruyor

leri artık karaya değil, açık denizlere kuruluyor! Hollanda'da açık denize kurulan rüzgar çiftliği, 1,5 milyon kişiye elektrik sağlayabilecek kapasitede.

Giriş Tarihi: 10.5.2017 15:06 Güncelleme Tarihi: 10.5.2017 15:09
Hollanda açık deniz rüzgar çiftliği kuruyor

Dünyadaki en büyük deniz lerinden biri Hollanda kıyılarından uzakta, Kuzey Denizi'nde kuruluyor. Ana karadan veya komşu adalardan görünmeyen rüzgar çiftliği her yıl yaklaşık 2,6 TWh elektrik üretecek.

OFFSHORE RÜZGAR ÇİFTLİĞİ

Groningen kıyısının 85 km kuzeyinde kurulan Gemini Rüzgar Çiftliği, 68 kilometrekarelik bir alanda 150 rüzgar türbininden oluşmaktadır. Halkın yaşam haklarını ihlal etmek için seçilen uzak bölgdeki yaklaşık 36 km/saat'lik rüzgar hızı, çiftliğin tam kapasite çalışmasında önemli bir avantaj sağlayacak. 600 MW kapasiteli Gemini, London Array'ın ardından dünyanın ikinci büyük deniz rüzgar çiftliği olma özelliğinde.

Türbinler tarafından üretilen elektrik enerjisi, yakınlardaki iki trafo merkezine toplanacak. Karadaki bir kontrol istasyonu tüm çiftliği kontrol edebilecek ve daha sonra ülke şebekesini besleyecek. Birkaç on yıl boyunca Gemini Rüzgar Çiftliği, 1,5 milyon kişiye elektrik enerjisi sağlayacak ve karbondioksit emisyonu miktarını her yıl 1.38 milyon ton azaltacak.

Hollanda'da sürdürülebilir enerjinin sağlanabilmesi için Van Oord ve Siemens işbirliğiyle yürütülen Shift deletenin haberine göre projenin tamamlanması yaklaşık iki yıl sürdü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollanda açık deniz rüzgar çiftliği kuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN