Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'te taş devrine ışık tutacak mezar bulundu

'te arkeologların, taş devrine ışık tutacak 8 bin yıllık kafataslarının yer aldığı bir mezar bulduğu bildirildi.

Giriş Tarihi: 15.2.2018 17:23
İsveç'te taş devrine ışık tutacak mezar bulundu

Stockholm Üniversitesinden yapılan açıklamada, İsveç'in Östergötland bölgesinde bulunan Motalakentindeki bir kazı sırasında bulunan kafataslarının taş devrindeki hayat hakkında önemli bulgulara işaret ettiği belirtildi.

Üniversite bünyesinde çalışma yürüten Arkeolog Anna Kjellström, gölün içine yapılmış 8 bin yıllık mezarda 10 yetişkin ile bir bebeğin iskeletinin bulunduğu ve bunlardan ikisinin başına kazık geçirilmiş olduğunu tespit ettiklerini kaydetti.

NEVŞEHİR’DE 800 YILLIK MEZAR BULUNDU

"İKİ KAFATASINA GEÇİRİLMİŞ 47 SANTİMETRELİK TAHTA KAZIK BULUNUYORDU"

Bu insanların saldırıya uğramış olabileceği ihtimali üzerinde durduklarını belirten Kjellström, ''İki kafatasına geçirilmiş 47 santimetrelik tahta kazık bulunuyordu. Kazıklardan biri kırılmış diğeri sağlamdı. Bu insanlar belki savaşçıydı, belki avcı, belki de köleydi. Başka bir grubun saldırısına uğramış olabilirler.'' değerlendirmesinde bulundu.

CAMİ İNŞAATINDA ROMA DÖNEMİNE AİT ODA MEZAR BULUNDU

"NEDEN SUYUN ALTINA BÖYLE BİR MEZAR YAPILMIŞ BİLEMİYORUZ"

Gölün altına yapılan mezarın esrarengiz olduğunu ifade eden Kjellström, ''Mezar, büyük taşları ahşap direklerle sıkıca gölün tabanına yerleştirip, yaklaşık 12 metreye 14 metre ebatlarında düz bir yapı oluşturmuş. Neden suyun altına böyle bir mezar yapılmış bilemiyoruz. Mezar suyun altında olduğu için de kalıntılar günümüze kadar korunmuş.'' ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsveç'te taş devrine ışık tutacak mezar bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN