Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ın yörüngesine istasyon inşa edecek

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (), astronotlar için 'ın yörüngesinde uzay istasyonu kurmayı planlıyor.

Giriş Tarihi: 11.9.2018 21:32 Güncelleme Tarihi: 11.9.2018 21:36
NASA Ay'ın yörüngesine istasyon inşa edecek

Space.com'un haberine göre, Ay Yörüngesel Platformu-Ana Kapı (Lunar Orbital Platform-Gateway) adı verilecek 55 tonluk istasyonun ilk parçasının 2022'de; robot kol, mürettebat yerleşim modülü ve hava kilidi gibi diğer parçaların da bundan hemen sonra Dünya'nın uydusunun yörüngesine gönderilmesi öngörülüyor.

İstasyonun inşasında ve Ana Kapı'yı ziyaretlerde, hala geliştirilme aşamasındaki Orion derin-uzay kapsülü ve SLS mega roketinin kullanılması bekleniyor.

2022'DEN BİR KAÇ YIL SONRA ASTRONOTLARA EV SAHİPLİĞİ YAPABİLECEK

NASA yetkilileri, Ana Kapı'nın 2022'den bir kaç yıl sonra astronotlara ev sahipliği yapmaya hazır olabileceğini vurguluyor.

Ay'ın yörüngesindeki bu ileri karakolda mürettebat için Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (UUİ) kadar geniş bir alan bulunmayacak.

AYNI ANDA 4 ASTRONOTU KONUK EDEBİLECEK

Ana Kapı'da planlara göre yaşam alanı minimum 55 metreküp olacak, aynı anda en fazla 4 astronota ev sahipliği yapabilecek. UUİ'de bu alanın 388 metreküp olduğu belirtiliyor.

Ay'ın yörüngesine inşa edilmesi planlanan istasyonun, uydu üzerinde ve çevresinde ticari ve bilimsel araştırmalara olanak sağlaması ümit ediliyor.

MARS'TAKİ CURİOSİTY'DEN 360 DERECELİK ÖZÇEKİM! NASA'DA 50 YIL SONRA BİR İLK GERÇEKLEŞTİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NASA Ay'ın yörüngesine istasyon inşa edecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN