Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekranlara fırça darbesi

Yetenekli sanatçı ve tasarımcılar fırçalarını dokunmatik ekranlı tablet ve bilgisayarlarda kullanıyor. Yaratım süreci kısalıyor

Giriş Tarihi: 13.1.2013
Tasarımcı ve sanatçılar artık fırçalarını dokunmatik ekranlarda kullanmaya başladı. Daha önce ekranı sadece çıktı almak için kullanan tasarımcılar artık eserlerini doğrudan ekran üzerinde gerçekleştirebiliyor. Böylece eserlerini daha hızlı bir şekilde üretebiliyor. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen CES 2013 Fuarı'nda fırça ve kalemle iş yapmayı kolaylaştıran dokunmatik ekranlar görücüye çıktı. Sadece tabletler değil, Windows 8 işletim sistemi ile kullanılan dokunmatik ekranların da çözümleri arttı. Fuarda dikkat çeken stylus kalem Pogo Connect, basınca duyarlı özelliğiyle iPad ekranını tuvale dönüştürüyor. Kalemlerin en önemli farkı basınç duyarlılıkları. Ancak fazla duyarlı kalemler ekranda istenilmeyen çizgilerin oluşmasına neden oluyor.

FIRÇALAR DA HAZIR

Sensu Artistic fırça iPad veya dokunmatik ekranlı Windows 8 işletim sistemli ekranlarda kullanılıyor. Fırça veya kalemler bluetooth üzerinden cihazlarla haberleşiyor. Böylece hızlı ve basınca duyarlı ekranlarda kullanılıyor.

PAYLAŞMAK DAHA KOLAY
Tasarımcılar özellikle paylaşmayı kolaylaştırdığı ve hataları minimuma indirdiği için dijital fırça ve kalemleri kullanıyor. İnsan merkezli tasarımlar, sanatçıların dijital dönüşüme alışkanlıklarını değiştirmeden uyum göstermelerini sağlıyor. Üstelik eserin paylaşılması da oldukça kolaylaşıyor.

Kalemler ve fırçalar tablet, bilgisayarlarla kablosuz bluetooth teknolojisini kullanarak haberleşiyor. Pil tüketimi düşük fırçaların kalınlık, renk ve darbe şekli yine paletten belirlenebiliyor. Dokunmatik cihazlar, uygulama ve yazılımlarla destekleniyor. Adobe, Corel gibi yazılım çözümleri en sık kullanılan uygulamalar olarak göze çarpıyor. Yazılım firmaları yüzde 60'ın üstünde pazar payına sahip iPad'i kendilerine hedef olarak belirliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekranlara fırça darbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN