Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan

Arama motoru , dünyaca ünlü Osmanlı-Türk denizci ve ’i Dünya Haritası’nın 500. yıl dönümünde unutmadı.

Giriş Tarihi: 7.4.2013 08:58
ana sayfasını önemli kişiler ve yaptıkları önemli şeylerle süslemeye devam ediyor. Son olarak İngiliz bilimkurgu yazarı Douglas Adams'ın 61. doğum günü için ve dünyaca ünlü doğa ve bilim ilüstratörü, tabiat araştırmacısı ve natürist Alman Maria Sibylla Merian için hazırlayan Google, bugün ise dünyaca ünlü Osmanlı-Türk denizci ve 'i Dünya Haritası'nın 500. yıl dönümünde unutmadı.

Google'ın Piri Reis için hazırladığı Doodle'da eski zamanlarda hazırlanan haritalama tasarımı kullanılmış. Google'ın hazırladığı Doodle'a tıkladığımızda ise "Piri Reis"in Google'daki arama sonuçlarına ulaşabiliyoruz.

PİRİ REİS KİMDİR?
Gerçek adı Muhyiddin Pîrî Bey olan Piri Reis, 1465-70 yıllarında Gelibolu'da dünyaya geldi. Amcası Kemal Reis'in yanında denizciliğe başlayan Piri Reis, 1487-1493 yılları arasında ünlü bir korsan ve daha sonra Osmanlı donanmasında amiral olacak amcasıyla korsanlık yaptı. 1494'te amcasıyla Osmanlı donamasının hizmetine giren Piri Reis, Osmanlı bayrağı altında İspanya, Venedik ve Cenevizlilere karşı birçok deniz muharebesine katıldı.

Sapienza (1499) ve Modon (1500) Savaşları'nda Venediklileri yenilgiye uğratan Piri Reis,1511'de amcasının ölümünün ardından Gelibolu'ya çekildi ve ilk Amerika haritasını hazırladı. 1516-17'de Mısır'ın fethinde donanmasıyla sefere katılan Piri Reis, 1523'te Osmanlı'nın ele geçirdiği Rodos adasında kuşatmaya yer aldı.

Öte yandan UNESCO'nun 2013'ü Piri Reis'in Dünya Haritası'nın 500. yılı olarak ilan ettiğini de hatırlatalım. Bunun yanında Piri Reis popüler kültürde ise Ubisoft'un yapımcılığını yaptığı Assassin's Creed: Revelations oyununda donanma için çalışan ve suikastçi birliğinin üyesi olan önemli bir karakterdir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Google'dan Piri Reis Doodle'ı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN