Türkiye'nin en iyi haber sitesi

e-posta'dan para çıktı

Giriş Tarihi: 19.5.2013

Google'ın e-posta hizmeti Gmail ile sadece doküman, resim ve video değil para da gönderilecek. Google'ın elektronik cüzdan uygulaması Wallet ile tüm cihazlarla e-posta ile para göndermek mümkün olacak

Yıllar önce PTT mektupla para göndermeyin diye uyarıda bulunurdu. Şimdi elektronik ortamda bu alışkanlığı yeniden kazanıyoruz. Google, mobil cüzdan uygulaması Wallet ile gmail üzerinden para gönderme hizmetini başlatıyor. Arama motoru hizmetiyle tanınan Google, haritadan e-postaya haritalar, mobil işletim sisteminden akıllı gözlüğe kadar pek çok hizmetin yaratıcısı şirket elektronik cüzdan uygulaması Google Wallet ile e-posta üzerinden para göndermeyi de mümkün kılıyor.

GOOGLE BENİ TANIYOR

Google'ın sosyal paylaşım uygulaması Google+ kullanıcıyı daha iyi tanıdıkça önerilerini zenginleştirirken tasarımı da kullanıcı dostu olacak şekilde yenilemiş.

TÜRKİYE'DE YOK
Türkiye'de bankacılık uygulamalarının çok gelişmiş olmasına rağmen Google, Wallet uygulamasını henüz aktif hale getirmedi. Google bu elektronik cüzdan uygulamasını sadece ABD'de kullanıma sunacak. Google, kredi kartı veya banka kartı ile yapılacak para gönderme işlemlerinde ise işlem başına yüzde 2.9 (en düşük 0.30 dolar) komisyon alacak.

Havaleden daha kolay uygulama
Walet hesabını aktif hale getirdikten sonra para göndermek kolay. Elektronik posta ile para almak için Gmail hesabının olmasına gerek yok. Ancak gönderen kişinin Gmail ve Wallet hesabının olması zorunlu. "Para Ekle" veya "Gmail ile Para Gönder" özelliği ile transfer edilen para, banka hesabına aktarılarak nakit olarak çekilebileceği gibi, Google'ın uygulama mağazası Google Play'den ücretli uygulama, film veya müzik gibi içerikler satın alınabiliyor.

Aramalarda hedef tutuyor
İnsan zekasının en önemli özelliği bir konuyu düşünürken ilişkili pek çok konu ya da kişiyi aklına getirebilmesidir. Yani insan zekasının eşsiz bir ilham kaynağı gücü vardır. Google Knowledge Graph uygulamasıyla arama sonuçlarını zenginleştiriyor. Daha önce İngilizce verilen hizmet Türkçe de kullanılmaya başladı. Örneğin Fenerbahçe antrenörü Aykut Kocaman ile ilgili arama yaptığınızda fotoğraf, kulüp ve ilişkili olduğu kişilerin bilgisi de sonuçlarda yer alıyor.

İlişkili ve sesli adres tarifi
Google aramalarında olduğu gibi haritalar uygulamasında ilişkili adreslerle ilgili sesli olarak bilgi veriliyor. Google haritalar uygulamasında gideceğiniz yerle ilgili mesafe hesaplarını sesli komutlarla yapmak mümkün olacak. Haritaları okumak ve kullanmak daha kolay hale geliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
e-posta'dan para çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN