Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Intel'in Chrome aşkı

Google ve Intel, Chromebook işletim sistemi kullanan bilgisayar konusunda işbirliğine gidiyor. 8 saatten fazla pil ömrüne sahip HP, Acer, Toshiba ve Asus Chromebook'lar 300 $'ın altında fiyatlarla öğrencileri hedefliyor

Giriş Tarihi: 15.9.2013
Intel ve Google işbirliğinin meyveleri olan yeni Chromebook ürünlerini IDF 2013'te (Intel Developers Forum Intel Geliştiriciler Forumu) sergiledi. Özellikle öğrencileri hedefleyen yeni Chromebook'lar PC üreticisi HP, Acer, Toshiba ve Asus tarafından üretiliyor. Yeni Chromebook ailesi, Intel Haswell tabanlı işlemciler kullanıyor. Bu işlemciler, düşük enerji tüketimiyle 8 saatin üstünde pil ömrüne sahip ve fiyatları 300 doların altında.

100 GB BULUT HİZMETİ

Daha çok internet üzerinden çalışmayı sağlayan Chromebook'ların depolama kapasitesi 16 GB ile 64 arasında değişiyor. Kullanıcılara genelde Google'ın depolama hizmetiyle birlikte satılıyor. Sürekli internete bağlanması gereken cihazlara operatörlerin mobil internet teklifiyle birlikte sunuluyor. Chromebook ailesi internet üzerinden çalışmak için ideal bir ürün olarak tasarlanmış. İnternet tabanlı oyunlar hariç oyun oynamaya elverişli olmadığı için okullar öğrencilerin kullanımı için Chromebook'u tercih ediyor. Yeni bir işbirliğinin örneklerinden biri de uzun süredir sessiz duran HP'nin değişik renk seçeneğiyle sunduğu 14 inç ekrana sahip Chromebook oldu. Beyaz, mavi ve kırmızı renkleriyle dikkat çeken ürün, Google'ın 2 yıllık 100 GB bulut depolama kapasitesiyle geliyor. Yıllardır Wintel ortaklığı diye anılan Intel ve Microsoft işbirliği mobil platformlar zaman zaman rafa kalkıyor. Intel ile Microsoft arasına Android tabanlı mobil işletim sisteminden sonra Chromebook ailesi de girmiş oldu. Intel'in Microsoft'a ihanet etme pahasına Google ile daha sık işbirliği yapması mobil platformlardaki açığı kapatma gayretinden geliyor.

DOKUNMATİK EKRANLI

Google daha önce de Samsung ile Chromebook denemesi yapmıştı. Şimdi Intel işlemcilerle ekonomik dizüstü bilgisayar peşinde olanları da hedefliyor. Google'ın yüksek çözünürlüklü ve dokunmatik ekranıyla Chromebook Pixel ürünü en çok dikkat çeken ürünlerden biriydi. Ancak bin 300 doların üstündeki fiyatı dokunmatik ekran farkına rağmen yeterince heyecan yaratmadı.

MİNİK KUTUDAN OYUN CANAVARI ÇIKTI
Gıgabyte
, Haswell işlemci kullanan Brix2 serisi ürünleri bir oyun canavarı olarak ilk kez IDF 2013 etkinliğinde tanıttı. Normalde bir oyun konsolunun kapladığı alan gözönüne alındığında Brix 2 platformu iyi bir alternatif olarak görünüyor. Dünyanın en küçük oyun bilgisayarı diyebileceğimiz cihazın grafik yeteneklerini Intel'in özel üretimi IRIS Pro 5200 entegre grafik kartıyla coşturuyor. Konsollar gibi HDMI üzerinden TV'lere kolayca bağlanıyor. USB 3.0 girişleri ve kablosuz bağlantıları minik kutunun ekstra yetenekleri olarak göze çarpıyor.

ARAMA TUŞU VAR
Chromeboklar 'ın
önemli özelliği tuşların Windows tabanlı bilgisayarlardan farklı, Chrome tarayıcısındaki mönülerden alınmış olması. En önemli değişiklik harfleri büyütmek için kullandığımız tuşun, arama işlevine dönüşmesi. İnternette tarayıcıların adres çubuğu yerine adresi Google arama çubuğuna yazan kullanıcıların işi kolaylaşıyor.

4G BAĞLANTISIYLA DAHA KEYİFLİ OLDU

HP'nin 3 farklı renkte satılan 14 inç ekrana sahip Chromebook'u 9.5 saat pil ömrüyle rahat ettiriyor. 4G desteği mobil hızlı internet bağlantısı için WiFi arama derdini ortadan kalkıyor. HDMI girişi televizyonla bağlantısını çözerken, 1 adet USB 2.0 ve bir adet USB 3.0 bağlantısıyla farklı ürünler de bağlanabiliyor. ABD'deki 300 dolarlık fiyatı Chromebook ailesinin üst seviye sürümü. Tek kusuru hafif ağır olması. Ancak tasarım ve renkler oldukça dikkat çekici.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Intel'in Chrome aşkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN