Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’a 12 Milyon Euroluk Yatırım

Giriş Tarihi: 2.7.2015 15:18 Güncelleme Tarihi: 3.7.2015 11:12
Tokat’a 12 Milyon Euroluk Yatırım
’ta, 12 milyon euro hibeli ‘Küçük Sanayicilerin Büyük Ortaklığı’ projesi çerçevesinde yapılan atölye inşaatı tamamlanırken, 10 milyon euroluk makine parkı için çalışmalar başlatıldı.
Tokat’ta 2009 yılında AB’ye sunularak kabul edilen ’Küçük Sanayicilerin Büyük Ortaklığı’ projesi kapsamında 3 bin 120 metrekare kapalı alanda mobilya, otomotiv ve metal sektörünün hizmetine sunulacak olan atölyelerin inşaatı 13 ayda tamamlanırken, makine parkının ihale süreci başlatıldı. Tokat Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Fehmi Çankaya, 3-4 ay içerisinde yurt dışından gelecek makinelerin montajı ile birlikte atölyelerin faaliyetine başlamasını planladıkların söyledi. Bütçenin büyük kısmının yaklaşık 10 milyon euronun makine alımı için kullanılacağının altını çizen Başkan Çankaya, “Ağaç, metal işlerinde Tokat’ta ve bölgede olmayan makineler esnafın kullanımına sunulacak. Otomotivde de araç muayene istasyonu kurulacak. Ayrıca üniversite öğrencileri burada uygulamalı eğitim yapabilecekler. Buradan eğitim gören öğrencilerden kalifiye eleman yetiştirmiş oluruz diye düşünüyorum” dedi.
Projenin Tokat tarafından sahiplenmediğini ileri sürerek sitemde bulunan Başkan Çankaya, “Biz 2009 yılında beri her platformda yalnız kaldık. Destek olan büyüklerimiz oldu ama yine de Tokat bürokrasisine bu anlamda sitemkarım. Bizi yalnız bıraktılar diye düşünüyorum. Burada en büyük desteği üniversitemizden gördük. Rektörümüz ve Ziraat Fakültesi dekanımıza teşekkür ediyorum. Projenin ihale aşamasında İngilizce bilen değerlendirici olarak 3 kişi görevlendirdiler” diye konuştu.
25 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK
“Küçük Sanayicilerin Büyük Ortaklığı” projesinin adında anlaşılacağı gibi küçük esnafı büyümesinin amaçladığını ifade eden Başkan Çankaya, açıklamalarına şöyle devam etti: “Küçük esnafın büyümesi için kurulacak olan atölyeler bir fırsat olacak. Bu sektörde Tokat tek olacak. Çünkü bölge olmayan makine ekipmanları bu atölyede olacak. Amacımız esnafımızın alamadığı makineleri bu tesiste kullanımlarına açarak onların iş hacmini genişletmeyi arzu ediyoruz. Mesela bir lazer kesim Tokat’ta yok. Dik işleme makinesi Türkiye’de sayılı makinelerden bir tanesi. İnşallah bu makine sayesinde diğer illerden Tokat’a iş gelecek. Ağaç işleri bölümünde sıralı tam otomatik bileme sistemimiz var. Yine Tokat ve bölgesinde yok. Tokat ve bölgesinde olmayan tam otomatik boya hanemiz olacak. Esnafımız bir iş aldığında getirip atölyemizde yaptırabilecek. 25 kişi ilk başlangıçta çalışacak. İşin durumuna göre bu sayıda artabilir. Hedefimiz 24 saat tesisi çalıştırmak. Randevu usulü esnafımız saat ücreti ödeyerek iş yaptıracak. Ankara İstanbul’da 10 lira ödeyerek yaptırıyorsa aynı işi burada 5 liraya yaptıracak. Kar amacı güdülmeyecek. Burada esnafımız hammaddesini getirecek kesimini yaptıracak. İmalatını, montajını kendi atölyesine götürerek yapacak. Burada imalat olmayacak fason kesim yapılacak. Her makinenin bir operatörü olacak.”
Öte yandan bütçesi yüzde 100’ü hibe olan 12 milyon euroluk projenin yüzde 75’inin AB’den, yüzde 25’inin ise bakanlık tarafından finanse edildiği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tokat’a 12 Milyon Euroluk Yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN