İsmail Cem Güner Karadeniz’de Turizmin Gelişmesi İçin Teşvik İstiyor

Giriş Tarihi: 26.3.2015 14:48 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
İsmail Cem Güner Karadeniz’de Turizmin Gelişmesi İçin Teşvik İstiyor
AK Parti Milletvekili aday adayı Ekonomist İsmail Cem Güner, Trabzon’un ‘Arap Turist Cenneti’ olduğunu belirterek, “Ama ilginçtir, Trabzon’da Arapça tercüman sayısı ise sadece dört kişi. Turizmde alt yapı dahil yapılacak çok iş var. 80’li yıllarda Antalya’da Akdeniz’de verilen teşvik uygulaması, şimdi Trabzon’a, Karadeniz’e gerek” dedi.
İsmail Cem Güner, aday adaylığı çalışmaları programında TİSAD Trabzon Şube Başkanı Murat Çavga ve yönetim kurulu ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan ve Trabzon’un ekonomideki en önemli kalemlerinden birisinin Turizm geliri olduğunu belirten İsmail Cem Güner, ”Trabzon bölgenin turizmde yeni yeni parlayan yıldızı. Kalkınması için çok yatırıma ihtiyacı var. Özellikle alt yapı çalışmaları hızlandırmalı. Eğitimli, kaliteli personel yetiştirilmeli. Devlet tarafından hibe desteklerine ihtiyacı var. Örneğin bölgeye yüz binlerce turist geliyor. Bunlara hizmet veren turist rehberi sayısı bölge bazında sadece 95 kişi. Sinop’tan Ağrı’ya kadar toplam 16 ile bakıyorlar. Bunların içinde 65 kişi vize yaptırdı. Bu rakamlar bu alana ne kadar yatırım yapmamız gerektiğini gösteriyor” diye konuştu.
Doğu Karadeniz Bölgesi’nin Arap turistleri için önemli bir turizm merkezi olduğunu kaydeden Güner, “Yatırım olarak baktığımızda Arapça bilen tercüman sayısı sadece 4 kişi. Üstelik bölgeye on binlerce Arap turist geliyor. Konaklama sorununun giderilmesi için çok hızlı biçimde tesisleşme şart. Trabzon’daki işletme belgeli yatak sayısı Antalya’daki iki otele eşit. Bu rakamlar üç beş yıl içinde acilen artırılmalı. 80’li yıllarda Ege ve Akdeniz’deki turizmcilere sağlanan teşvikler Trabzon’a ve bölgeye verilmeli. Bu yıl Trabzon’a 171 adet charter seferi yapılacak. Yaklaşık 35 bin Arap turist gelecek. Bu tür seferler artırılmalı. Trabzon Havalimanı bunun için müsait ve direkt Körfez Ülkelerine uçuşlar yapılmalı” ifadelerini kullandı.
TİSAD Başkanı Murat Çavga ise ”Ekonomiyi ve turizmcinin sorunlarını bilen insanlarla konuşmak ve bilgileri paylaşmak çok güzel. İnşallah sizin gibi duyarlı insanlar meclise gider de bölgenin, ilimizin turizm açısından sorunlarını dile getirir ve yatırımların yapılması için öncü olur. Bölgede çok önemli ihtiyaçlarımız var. Eksiklerimiz var. Onların giderilmesi için her kapıyı çalıyoruz. Kaynak, tesis ve kaliteli insana ihtiyacımız var. Burada önemli bir turizm pastası var ve o pastayı donanımlı bilgili insanlarla paylaşmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsmail Cem Güner Karadeniz’de Turizmin Gelişmesi İçin Teşvik İstiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN