"Sağlık Turizminde Çıta Yükseltilmeli"

Giriş Tarihi: 26.3.2015 12:38 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Sağlık Turizminde Çıta Yükseltilmeli
Sağlık Bakanlığı eski Müsteşarı ve AK Parti Milletvekili aday adayı Prof. Dr. Nihat Tosun, AK Parti hükümetinde sağlık alanında yaşanan gelişmelerin vatandaşın memnuniyetini kazandığını belirterek hedefin artık sağlık turizminde çıtayı yükseltmek olduğunu söyledi.
Özellikle uçak ve helikopter ambulansların Türk insanının kendi ülkesine olan güveni son derece üst seviyeye çıkarttığını ifade eden Tosun, “112 ambulans uçak ve helikopter hizmetlerinde ciddi memnuniyetler alıyoruz. Özellikle hava ambulansı sistemimiz, Türk insanını kendi ülkesine olan güveni son derece üst seviyeye çıkartıyor. Bu özel gurur verici bir şey. Daha önceleri bize genellikle tayinlerle ilgili talepler oluyordu. Diğer konularla ilgili şikayetlerde gerçekten ciddi oranda azalma oldu. Sistem artık oturdu. Bir insan bir yerden bir yere atandığı zaman ne zaman Trabzon’a veya başka yere gideceği ile ilgili sistem belli. Artık personelde kendi durumunu biliyor” dedi.
Kaşüstü Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ilgili gidiş gelişlerdeki sorunlardan bahsedilmesini değerlendiren Tosun, “ Bazen Kaşüstü ile ilgili gidiş gelişle ilgili sorunlardan bahsediliyor . Herkes hastane kendi ayağının altında olsun istiyor. Çağdaş dünyada artık bu yok. Şehrin nüfusu şu anda güneye doğru kayıyor. Şehrimizin coğrafi durumu itibariyle de oranın yolu var, otobüs seferleri var. Bunlarda eksiklik varsa telefi edilir. Birazda kültür olarak istiyoruz ki evimizden çıktıktan sonra karşıda hastane olsun. Bunların haklılığının yanında kültür olarak alışkanlıklarımız var. Süreçte o da oturacak“ dedi.
Trabzon’un sağlık açısından şanslı bir il olduğuna dikkat çeken Tosun, “Trabzon sağlık açısından gerçekten şanslı bir il. Özellikle insan kaynakları bakımından hastalar Trabzon dışına sevkli gitme bakımından minimuma inmiş durumda. Hedefimiz il dışından ziyade yurt dışından gelen hasta sayını artırmak olacak. Trabzon sağlık turizmi açısından gelişmeye müsait bir il. Jeopolitik durumumuzu göz önüne alarak yakın coğrafyamızdan Azerbaycan, Gürcistan’dan Kafkaslar’dan hastaları buraya çekebilmek için çalışma yapmamız lazım. Kalp ameliyatlarını yapabiliriz. Bizimle hava kadar kara yolu teması olan hatta kruvazör turizmle ilimize gelen insanları buralarda tedavi. Zaten bunlara hitap ettiğimizde bölgemize bunlar fazlasıyla yeter” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Sağlık Turizminde Çıta Yükseltilmeli"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN