Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ortahisar Belediye Başkanı Genç İstişare Toplantısında Muhtarları Dinledi

Giriş Tarihi: 30.3.2015 15:58 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 17:24
Ortahisar Belediye Başkanı Genç İstişare Toplantısında Muhtarları Dinledi
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Ortahisar muhtarlarıyla ’Birlik, Beraberlik ve İstişare Toplantısı’nda bir araya geldi.
Ortahisar Belediyesi Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Ortahisar Belediye Başkanvekili Firar Bayrak, Başkan Yardımcıları Kemal Çoban, Süleyman Aydoğdu, Abdullah Uraloğlu, Muhtarlar Federasyonu Başkanı Bekir Aktürk, Ortahisar Muhtarlar Derneği Başkanı Selami Durmuş ile Ortahisar ilçesinin 85 mahallesinin muhtarları katıldı.
Muhtarların talep ve isteklerini birinci ağızdan dinleyen Başkan Genç, tek dertlerinin vatandaşa hizmet derdi olduğunu ifade etti. Başkan Genç, "Hizmetlerin en iyi şekilde vatandaşlarımıza ulaşmasında birinci derecede önemli rolü olan siz değerli muhtarlarımızla bir araya gelmek, istişare etmek, görüş alışverişinde bulunmak, toplantılar yapmak hizmetin ulaşması bakımından önemlidir. Göreve geleli bir yıl oldu. Neler yaptık, neler oldu bunları değerlendirmemiz lazım. Ortahisar, Belediye statüsü kazandıktan sonra Trabzon Belediyesi 40 km² bir alana ve 42 mahalleye hizmet ediyorken bizim görev alanımız 232 km² ve 85 mahalle oldu. Tabi ki önceki Trabzon Belediyesi’nden devraldığımız mekanizmayla bu hizmeti yapabilmemiz mümkün değildi. Dolayısıyla önceki Trabzon Belediyemizin imkan ve kabiliyetleri üzerine yeni bir şeyler katmamız lazımdı. Belediye olarak 10 milyon 152 TL’lik bir İller Bankası kredisi kullandık. Bu krediyle ağırlıklı olarak iş makineleri, kamyonlar, asfalt plenti alarak makine parkımızı güçlendirdik. Bunun yanında beton santralini kurduk" dedi.
Göreve geldiği günden itibaren bütün mahallelerde asfaltlama, betonlama, bordür ve kanava çalışmalarını eş zamanlı olarak yürüttüklerine dikkati çeken başkan Genç, " Belediye olarak en önemli hizmet alanı olarak gördüğüm yolları ve altyapı hizmetlerini yapabilmek için gerekli donanımları kurduk. Bir taraftan bu hizmetlerimizi yaparken, diğer taraftan mahallelerimizin yollarını betonlama ya da asfaltlama yaptık. Aciliyetine binaen bu hizmetlerimizi aksatmadan yapmaya çalıştık. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte asfaltlama çalışmalarımıza hız vereceğiz. Biz muhtarlarımızla şuna karar verdik; hizmetlerimiz verimli olsun. Bunun için de yukarı kodlarda yapacağımız yol çalışmalarını daha ziyade beton yapalım, aşağı kısımlarda yapacağımız çalışmalarda asfaltı düşünelim. Büyükşehir Belediyemiz 20 milyon TL’lik beton yatırımı yaptı ve bunun 2 milyon TL’sini Ortahisar’a verdi. Biz sizlerden daha önce yapmış olduğumuz toplantılarda aldığımız dosyaları sistematik olarak değerlendirdik. Bu dosyaların yanında muhtarlarımızın taleplerini yerinde görebilmek amacıyla bugüne kadar 55 mahallemize ya doğrudan ya da bir program dahilinde çalışma ziyareti yaptık. Ama 30 mahallemize de gidemedik. Ya bir şeyler yapmışsak yerinde göreceğiz ya da muhtarlarımızın talebi üzerine o mahallemize bir ziyaret gerçekleştireceğiz. Yani sizlerle, sizin çalışma alanınızda bu çalışmaları yerinde görmek, istişarelerde bulunmak amacıyla bu ziyaretleri yapıyoruz" ifadelerini kullandı.
En önemsediği hizmetlerin başında doğalgaz çalışmalarının olduğunu ifade eden başkan Genç, "Bu çalışmaların aynı hızla bu dönemde de devam etmesi lazım. Biz bu çalışmaları yaparken iki amacımız vardı; Birincisi tavanda temizlik, ikincisi zeminde temizliği sağlamak. Yani bütün vatandaşlarımızı ilgilendiren en temiz çevreye sahip olmaktı Göreve geldiğimiz günden beri doğalgaz firmasıyla toplantılar yaparak durumu yakından takip ettik ve 50 bin metre civarında bir hat döşemesi oldu. Ancak bu çalışmalara rağmen geldiğimiz nokta iyi bir nokta değildir. Bu tespiti yapmak lazım. Bu özeleştiriyi yapmak lazım. Bu dönemdeki çalışmalarla beraber merkezde doğalgaz çalışmalarına önemli bir ivme kazandırmak istiyoruz" şeklinde konuştu.
Düzenlenen toplantıdan duydukları memnuniyeti ifade eden Ortahisar Muhtarlar Derneği Başkanı Selami Durmuş, "Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’e ve ekibine teşekkür ediyoruz. Başkanımız haftanın 2 günü mahallelerde bizlerle beraber, mahallelerimize geliyor, sorunlarımızı yerinde görüyor. Ona göre çalışmalarını yapıyor. Ayrıca bizi bugün de bu toplantıya davet ettiği için çok mutluyuz. Karşımızda bir muhatabın olması gerçekten bizi mutlu ediyor. Kendisine Ortahisar Muhtarlar Derneği olarak teşekkür ediyoruz. Biz sorunlarımızın çözümü için muhatap bulduğumuz da mutluyuz" diyerek başkan Genç’e muhtarlara olan ilgisinden dolayı teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortahisar Belediye Başkanı Genç İstişare Toplantısında Muhtarları Dinledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN