Gözelerin Korunması İçin Valiyle Görüştüler

Giriş Tarihi: 18.6.2015 14:38 Güncelleme Tarihi: 18.6.2015 15:23
Gözelerin Korunması İçin Valiyle Görüştüler
Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi üyeleri, Valisi Osman Kaymak’ı ziyaret ederek, Ovacık ilçesinde bulunan ve birinci derece doğal sit alanı olan Munzur Gözeleri’nin korunması konusunda duyarlılık gösterilmesini istedi.
Tunceli Valisi Osman Kaymak’la görüşmesinin ardından açıklama yapan Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü avukat Barış Yıldırım, ziyarette, 2001 yılında birinci derece doğal sit alanı olarak ilan edilen Munzur Gözeleri’nin mevzuata uygun şekilde korunmasını talep ettiklerini söyledi. Yıldırım, "Gözeler, birinci derece doğal sit olmasına rağmen, yine Alevilik açısından önemli bir ibadet alanı olmasına rağmen koruma ve kullanma koşullarının mevzuata uygun şekilde yerine getirilmediğini düşünüyoruz. Birinci derece doğal sit alanları sadece bilimsel amaçlı çalışmalar dışında asla kullanılamayacak alanlardır. Buranın ibadet alanı olduğu da düşünüldüğünde sadece ibadet amaçlı kullanılması gerekiyor. Munzur Gözeleri aynı zamanda dünya ölçeğinde doğa koruma statüsüne de sahip" dedi.
Son zamanlarda kente çok sayıda ziyaretçi geldiğini kaydeden Yıldırım, "Son dönemlerde yöremize çok sayıda ziyaretçi geliyor. Bunu Dersim açısından olumlu buluyoruz. Fakat gerek hemşerilerimiz gerekse de dışarıdan gelen ziyaretçilerin Munzur Gözeleri’nin birinci derece doğal sit alanı olduğu bilinciyle, Alevilik için önemli bir ibadet alanı olduğunu bilerek hareket etmesini istiyoruz. Sayın Valimizle yaptığımız görüşmede de Anayasanın devlete yüklediği görevler çerçevesinde taleplerde bulundu. Munzur Gözeleri’nin birinci derece doğal sit alanı olduğuna dair bir tabela konmasını, doğal sit alanlarındaki yasakların bu tabelada belirtilmesini, alanda kılavuz ve görevliler bulundurulması, kirliliğin önüne geçilmesi gibi taleplerde bulundu. Kendisi de bu taleplerimize olumlu yaklaştı. Özellikle buradan Dersim halkına çağrıda bulunmak istiyoruz. Kültürel ve doğal miras alanlarına; Munzur Gözeleri başta olmak üzere sahip çıkılmalıdır. Bizler korumazsak resmi koruma çok yeterli olmayacaktır. Sahip çıkmazsak bunları yarınlara aktarmak mümkün olmayacaktır. Bundan sonraki süreçte de Munzur Gözeleri başta olmak üzere koruma statüsüne sahip alanların korunması için yurttaşlar ve Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam edeceğiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gözelerin Korunması İçin Valiyle Görüştüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN