Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fırat Nehri kıyısında gizemli kent

Birçok mozaiğin kurtarma kazılarıyla çıkarılıp müzeye taşınmasının ardından yeterli ilgi görmeyen Fırat Nehri kıyısındaki 'gizemli kent' Zeugma, yapılan çatılı düzenlemeyle yeniden turizme kazandırılacak.

Giriş Tarihi: 19.1.2011 13:22
Gaziantep İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Yılmaz, bu yıl içinde Zeugma Antik Kenti'ni turizme açacaklarını, bu konudaki hazırlıkların tamamlandığını söyledi. Büyük bir ihtimalle Zeugma Antik Kenti'nin işletmesini, Özel İdare ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün ortak yapacağını ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:

''Amacımız insanların Zeugma Antik kenti'ni yerinde görmesi ve Gaziantep'in turizmine katkıda bulunmak. Mozaiklerin kaldırılmasının ardından orada kalan eserleri korumak ve çalışmaların daha uzun soluklu bir şekilde devam etmesini sağlamak için 'Korugan Müze' yaptık. Müze 2 milyon liraya mal oldu.

Bir yandan restorasyon çalışmaları devam edecek, diğer yandan turistler çalışmaları görecek, eserleri gezip inceleyecek. Zeugma Antik Kenti içerisinde çok geniş eserler var, stadyumlar, arenalar gibi. Bunlar zamanla gün yüzüne çıkacak. O zaman bölgede daha geniş çalışmalar yapacak. Burası Efes gibi olabilir. Bir yandan Fırat Nehri'nin güzelliği, diğer yandan Zeugma Antik Kenti ile insanların ilgisini çekeceğiz.''

Yılmaz, Zeugma Antik Kenti'ndeki kazıları Şubat ya da Mart ayında başlatmak ve kazıların 7-8 ay sürmesini sağlamak istediklerini, böylelikle yıl içinde antik kentte daha uzun süreli çalışmalar yapılacağını dile getirdi.

Zeugma Antik Kenti'nin herkesin daha yakından, görebileceği bir antik kent olacağını bildiren Yılmaz, ''Ayrıca Zeugma Antik Kenti'nde Fırat Nehri'nin güzelliğinin yaşanabileceği küçük tesisler yapacağız. Ziyaretçiler buralarda dinlenecek, bir şeyler yiyip içecek'' dedi.

''ZEUGMA: TURİZMİN YENİ MARKASI'' PROJESİ

Yılmaz, ''Zeugma: Turizmin Yeni Markası'' projesi hazırladıklarını ve projenin maliyetinin yaklaşık 1 milyon lira olduğunu ifade etti. Projenin kabul görmesi halinde maliyetinin 500 bin lirasını Kalkınma Ajansı'ndan alacaklarını, kalanını ise kendilerinin karşılayacağını belirten Yılmaz, şunları anlattı:

''Eğer projemiz kabul görürse, İstanbul'da, Ankara'da tanıtım günleri düzenleyeceğiz. Hatta yurt dışına açılacağız. Zeugma Antik Kenti'ni, yeni müzemizi hem yurt içinde hem de yurt dışında daha etkin tanıtacağız. Bunu başarabilirsek belki 10 binlerce, 100 binlerce insanı sırf Zeugma Antik Kenti'nden dolayı bölgeye çekebiliriz.''

ZEUGMA ANTİK KENTİ

Zeugma Antik Kenti, M.Ö 300'de Büyük İskender tarafından ''Selevkia Euphrates'' adıyla kuruldu. Romalı Komutan Pompeius, M.Ö 64'de kendine yaptığı yardımlar karşılığında kenti 1. Antiachos'a verdi. Kommagene Krallığı'nın 4 büyük şehrinden biri olan kent, M.Ö 31'den itibaren tamamıyla Roma İmparatorluğuna bağlandı ve ''köprü'', ''geçit'' anlamına gelen ''Zeugma'' adını aldı.

Roma döneminde büyük bir zenginlik ve ihtişam yaşayan Zeugma, M.S 256'da Sasani Kralı 1. Şapur tarafından ele geçirilerek yakılıp yıkıldı. GAP kapsamında inşa edilen Birecik Barajı'nda su tutulmaya başlanmasıyla birlikte Türk ve yabancılardan oluşan ekipler tarafından tarafından antik kentin sular altında kalacak bölümlerinde yoğun kurtarma kazıları yapıldı.

Kurtarma kazılarında gün ışığına çıkarılan ve her birinin bir şaheser olduğu ifade edilen mozaikler, duvar resimleri, Mars Heykeli ve Kil Mühür Baskı Koleksiyonu Gaziantep Arkeoloji Müzesine taşındı ve ziyaretçilerin ilgisine sunuldu.

Açık hava müzesine dönüştürülmesi hedeflenen Zeugma Antik Kenti'nde, Bakanlar Kurulunun 2005 yılında aldığı karar kapsamında, Doç. Dr. Kutalmış Görkay başkanlığındaki kazı çalışmaları devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fırat Nehri kıyısında gizemli kent
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN