Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Urfa hanları ayağa kaldırılıyor

Şanlıurfa'nın bin yıllık tarihi hanları ayağa kaldırılıyor.

Giriş Tarihi: 8.10.2011 14:11 Güncelleme Tarihi: 8.10.2011 14:13

Şanlıurfa Belediyesi kentin yaşayan canlı bir tarih şehri olması için bugüne kadar yaptığı en kapsamlı çalışmalarının yanı sıra tarihi çarşı ve hanlar bölgesinin ayağa kaldırılması konusunda hummalı bir çalışma yürütüyor. Şehirdeki yaklaşık 15 Tarihi Hanı aslına uygun bir şekilde restore etmek için aralıksız çalışan Şanlıurfa Belediyesi, tarihi hanları özgün haliyle önümüzdeki yüzyıllara taşıyacak. Daha önce harabe içerisinde olan tarihi hanları yeniden ayağa kaldırmak için düğmeye basan Şanlıurfa Belediyesi, bu çerçevede 1373- 1727 yılları arasındaki dönemde inşa edildiği tahmin edilen ve günümüzde terziler ve tuhafiyeciler tarafından işyeri olarak kullanıl Mencek Han'da röleve ve restorasyon çalışmalarını tamamladı.

Yaklaşık 3 aydır tarihi Aslanlı Han'da restorasyon çalışmalarını sürdüren Şanlıurfa Belediyesi, Aslanlı Handaki çalışmalarını yıl sonuna doğru tamamlamayı hedefliyor. Önümüzdeki günlerde Urfa'daki Osmanlı hanlarının güzel örneklerinden biri olan Hacı Kamil Hanın ihalesini gerçekleştirmeyi planlayan Şanlıurfa Belediyesi burada da çalışmalarına başlamak için gün sayıyor. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruluna Hanlarla ilgili sunduğu ve kabul gören projelerini bir bir hayata geçirmeye çalışan Şanlıurfa
Belediyesi, yaklaşık 10 ile 15 hanın restorasyonunu tamamlayarak tarihi hanları yeniden aslına uygun bir şekilde restore edecek.

Eski Urfa'nın yer aldığı hanlar bölgesinde çalışmalarını büyük bir titizlikle yürüttüklerini söyleyen Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Bu sene programımızda 4 tane hanımız vardı. Birisi Mençek hanı, birisi eski kuyumcular çarşısı yani Aslanlı Han, Şaban Han ve Hacı Kamil. Mençek Hanını bitirdik. Şimdilerde Aslanlı Handa çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah en
kısa zamanda Hacı Kamil Hanın ihalesini yapacağız. Oradan sonra Şaban Hanına başlayacağız. Toplam elimizde olan 10 ile 15 hanın tümünü bitirmeyi planlıyoruz. Eski Urfa hakikaten çok önemli. Bütün esnaf arkadaşlarım bütün Urfalalır buraya çok önem vermesi lazım. Mümkün olduğu kadar esnafların hijyene çok uygun hareket etmeleri gerekir. İnşallah elimizden geldiği kadar bizlerde ekip olarak zaten çalışıyoruz" dedi. Restorasyon çalışması büyük bir hızla devam eden Aslanlı Handa 35 yıllık esnaflık yapan Muzaffer Karataş ise, "Şuanda Aslanlı Handa yapılan çalışmalar çok güzel gidiyor. Yapanlardan Allah razı olsun. Yıllardır burası harabeye dönmüştü. Şimdi buraya el atıp restore ediyorlar. Yapanlardan Allah razı olsun. Memnunuz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Urfa hanları ayağa kaldırılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN