Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizm fuarı EMITT başlıyor

70 yabancı ülke ile Türkiye'den 150 şehir ve turizm beldesi fuarda yer alacak.İç karışıklığın ardından toparlanma sürecinde olan.Libya, bu yıl yeniden fuarda yer alacak.Dünyanın en büyük turizm fuarlarından EMITT, yarın İstanbul'da başlıyor.

Giriş Tarihi: 23.1.2013 14:55 Güncelleme Tarihi: 23.1.2013 15:25
Bu yıl 17'ncisi düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), Beylikdüzü TÜYAP'ta kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Dünyada ve Türkiye'de turizmde öne çıkmak isteyen iller, beldeler, kalkınma ajansları, turizm firmaları ve sektör profesyonellerinden 4 bin 500 katılımcının yer alacağı fuar, 24-27 Ocak'ta gezilebilecek.

Fuarda, 70 yabancı ülke ile Artvin, Yozgat, Van, Samsun, Tokat, Kırıkkale, Gümüşhane, Aksaray, Rize, Bitlis, Hakkari, Batman, Ordu, Çorum, Trabzon, Siirt, Muğla, Mardin, Kırşehir, Afyon, Ağrı, Kars, Ardahan ve Iğdır'ın da yer aldığı birçok kent ve turizm beldesinin tanıtımı yapılacak.

Türkiye'nin 2012'de yaklaşık 30 milyon turist ile dünya turizminde 6'ncı sırada yer aldığını bildiren fuar yetkilileri, EMITT fuarının da 4 bin 500 uluslararası katılımcı, 128 bin profesyonel ve tatilci tarafından ziyaret edilerek dünyanın en büyük 5'nci turizm fuarı olduğunu kaydettiler. Yetkililer, bunun Türkiye turizmine büyük katkı sağladığını belirterek, bu yıl fuar için başvuru yapan yerli ve yabancı katılımcılarla ziyaretçi sayısında rekor kırmaya beklediklerini ifade ettiler.


Bu yıl Serhat Kalkınma Ajansı'nın koordinatörlüğünde Ağrı, Kars, Ardahan ve Iğdır da fuarda yer alacak. Doğu Anadolu'nun yüksek platoları üzerine kurulu, doğal yapısıyla Güney Kafkasya'nın kendine özgü coğrafi özelliklerini barındıran Ağrı, Kars, Ardahan ve Iğdır şehirleri dağcılık, trekking, yayla turizmi, botanik turizmi, inanç turizmi, kuş gözlemciliği ve kış turizmi bakımından sınırsız imkanları, modern konaklama seçenekleri fuarda yer alacak.

Benzersiz kültürel ve doğal hazinelere sahip bölgede yer alan Ağrı Dağı, Ani Antik Kenti, Kars Kent Merkezi, İshakpaşa Sarayı, Sarıkamış Kayak Merkezi, Ardahan Şeytan Kalesi, Iğdır Ejder Kervansarayı ve Çıldır Gölü tanıtılacak.

FUARIN YENİ ÜLKESİ PORTEKİZ

EMITT'e bu yıl ilk kez katılacak ülkeler arasında Portekiz de yer alıyor. Fuarda başkent Lizbon ve 2004'te UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almak üzere önerilen Baixa adı verilen şehir merkezinin yanı sıra, Portekiz'in kültürel ve doğal değerleri Sao Jorge Kalesi, Lizbon Katedrali, Ticaret Meydanı, Nossa Senhora da Conceiçao Velha Kilisesi, Rossio Meydanı, Restauradores Meydanı, Elevador de Santa Justa, Jeronimos Manastırı, Belem Kulesi, Padrao dos Descobrimentos Anıtı ve Carmo Rahibe Manastırı'nın tanıtımları yapılacak.

LİBYA YENİDEN FUARDA

Yaşanan iç savaşın ardından toparlanma sürecinde olan Libya, bu yıl yeniden fuarda yer alacak. Antik çağlardan beri bilinen köklü geçmişi ve Fenike, Kartaca, Makedon, Roma, Eyyübi, Arap ile Osmanlı uygarlıklarının izleriyle görkemli bir tarihi birikime sahip olan Libya, EMITT'te tanıtım yapacak.

UNESCO Dünya Kültürü Mirası listesinde Leptis Magna, Sabratha ve Cyrene Antik Kentleri, Gadames Vahası ve 10 bin yıllık Akakus mağara resimleri ile yer alan Libya'da, Türk Hava Yolları'nın başlattığı düzenli seferlerle bu yıl turizmde bir yükseliş bekleniyor.

ÜCRETSİZ ''TANGO'' DERSLERİ

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT'e bu yıl Akdeniz bölgesi dışından katılacak konuk ülke Arjantin, fuarda özel tanıtımlar düzenleyecek. Ülkenin kültürel ve doğal güzelliklerinin tanıtımlarının yanı sıra fuar boyunca her gün 15.00-17.00 saatlerinde ziyaretçilere ücretsiz Latin Amerika dansları ve ''Tango'' dersleri verilecek. Tango yapmak için özel olarak düzenlenecek sahnede, Tango yapmanın incelikleri uygulamalı olarak anlatılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizm fuarı EMITT başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN